Oscar Piastri pobijedio je po prvi put u karijeri na Velikoj nagradi Mađarske. Australac, koji vozi svoju drugu sezonu, pobijedio je ispred momčadskog kolege Landa Norrisa. Iako su time McLarenovi vozači ostvarili prvu dvostruku pobjedu od VN Italije 2021. (Ricciardo i Norris), njihovo slavlje zasjenio je cirkus u režiji McLarena.

Ekipa iz Wokinga zakomplicirala je utrku kada je pozvala Norrisa na drugo zaustavljanje u boksu prije nego Piastrija. Britanac je time preuzeo vodstvo, kojem je kumovala Piastrijeva pogreška nakon izlaska iz boksa. Norris je ipak spustio gard u pretposljednjem krugu, kada je nakon nagovora McLarena prepustio Piastriju vodstvo.

Na trećem je mjestu završio Lewis Hamilton, koji je time postao prvi vozač u povijesti Formule 1 s 200 osvojenih postolja.

Ocjene s VN Mađarske

• Kevin Magnussen (5) – Prije vikenda u Mađarskoj Haas je potvrdio da će Magnussen napustiti ekipu na kraju sezone. Odlazi iz američke ekipe kao vozač s najviše utrka u povijesti i puno lijepih uspomena. Ipak, ovaj vikend u Hungaroringu neće pamtiti.
  • Nico Hulkenberg (6) – Haas na Hungaroringu nije imao brzinu za bodove. Hulkenberg je riskirao sa strategijom i otišao već u 3. krugu u boks. Na kraju je završio na 13. mjestu.
  • Zhou Guanyu (5) – Pokazivao je potencijal na početku vikenda, ali je na kraju završio utrku kao posljednji vozač koji je prošao kroz cilj.
  • Valtteri Bottas (6) – Sauber je predstavio nadogradnje na Hungaroringu koje su pokazale napredak, ali nedovoljan za borbu za bodove.
  • Daniel Ricciardo (7) – Australac je završio na promjeni guma već u sedmom krugu utrke, iako je startao na medium gumama za razliku od drugih vozača koji su tako rano otišli u boks. Svoje razočarenje nije skrivao nakon utrke, i to s dobrim razlogom. Ricci je na Hungaroringu pokazao dobru brzinu i mogao se boriti za bodove s pravom strategijom.
  • Yuki Tsunoda (8) – Svoje je kvalifikacije završio sudarom kojim je izazvao crvenu zastavu. Ipak, svejedno je zauzeo dobro startno mjesto, a u utrci je ostvario maksimum i osvojio deveto mjesto
  • Logan Sargeant (5) – Nije bio daleko od momčadskog kolege u kvalifikacijama, ali je u utrci ponovno bio veći jaz između Amerikanca i Albona.
  • Alexander Albon (6) – Ispao u Q1 u vikendu koji je bio prilično izazovan za Williams, a u utrci nije uspio ostvariti značajni iskorak.
  • Esteban Ocon (5) – Alpine je ponovno pao na začelje poretka nakon vrlo solidnog početka europskog dijela sezone. Ocon je utrku na Hungaroringu završio na 18. mjestu, pretposljednjem od onih koji su stigli do cilja.
  • Pierre Gasly (x) – Krenuo je u utrku iz boksa, a brzo je odustao zbog problema s hidraulikom.
  • Lance Stroll (6) – Odbio je poslušati momčadski dogovor i nije vratio Alonsu deseto mjesto nakon što mu je iskusniji momčadski kolega nesebično propustio poziciju u nadi kako će napasti Yukija Tsunodu.
  • Fernando Alonso (7) – Kolegijalno je propustio Strollu deseto mjesto kako bi napao devetoplasiranog Tsunodu, ali mu Kanađanin kasnije nije uzvratio uslugu i deseto mjesto.
  • Oscar Piastri (9) – Prva pobjeda u karijeri McLarenova aduta, a vjerujemo kako nije posljednja. Do nje je došao nakon sjajnog starta u kojem je iskoristio unutarnju stranu staze i slabiji Norrisov start. Vodstvo je izgubio nakon što je McLaren ranije zaustavio Norrisa u neobičnoj odluci, a pritom je i Australac griješio i u jednom navratu izletio sa staze u šljunak. Takva greška koštala bi ga pobjede da ispred njega nije bio momčadski kolega. Oba su McLarena dobila istu ocjenu s obzirom da su obojica griješila (Norris – start, Piastri – izletio na šljunak). Svakako je zaslužio proslaviti prvu pobjedu u normalnijim i sretnijim okolnostima…
  • Lando Norris (9) – Oba McLarenova vozača zaslužili su više od onog što su dobili na Hungaroringu. Pohvalno je što su obojica prihvatili situaciju kakva je, iako je Norris 20-ak krugova odolijevao McLarenovim zahtjevima. Uzmimo u obzir kako je pobjedom mogao nadoknaditi 15 bodova zaostatka u prvenstvu vozača, a u drugom stintu je evidentno bio najbrži McLaren, zbog čega mu je bilo još teže ispustiti pobjedu. Norris muku muči na startu utrke i mora se poboljšati u tom segmentu kako bi sjajne kvalifikacijske pozicije lakše pretvarao u pobjede, a McLaren mora izgladiti situaciju koju je sam nepotrebno zakuhao.
  • Carlos Sainz (6,5) – Iako se kvalificirao ispred Leclerca, Španjolac je tijekom utrke na Hungaroringu bio inferiorniji Ferrari. Utrku je završio kao šesti s malo manje od četiri sekunde zaostatka za Leclercom.
  • Charles Leclerc (8) – Monegažanin je ostao razočaran nakon šestog mjesta u kvalifikacijama. Nakon nedjeljne utrke je puno boljih dojmova, s obzirom da je na Hungaroringu izvukao maksimum. Probio se ispred momčadskog kolege nakon dobrog starta, a onda održavao to mjesto u utrci. Iskoristio je Verstappenovu grešku i završio četvrti, a Hamiltona za postolje ipak nije mogao uhvatiti.
  • Lewis Hamilton (9) – Prvom pobjedom na Silverstoneu nakon više od 900 dana Hamilton je ušao u svoje najbolje ovosezonsko izdanje. Tu je formu prenio na svoju drugu najuspješniju stazu, Hungaroring, gdje je sedam puta slavio. Ovog je puta proslavio 200. postolje u karijeri nakon sjajne obrane pozicije nad Verstappenom tijekom utrke. Suci su tu situaciju proglasili trkaćim incidentom, što je vjerojatno i točna procjena. Hamilton nije očekivao kako će Verstappen blokirati kotačima, a ostavio mu je dovoljno prostora s unutarnje strane. Ovim spletom rezultata Hamilton je napredovao dvije pozicije u prvenstvu vozača, s osmog na šesto mjesto ispred Russella i Pereza.
  • George Russell (6) – Mercedes nije stavio dovoljno goriva u njegov Mercedes tijekom prve kvalifikacijske runde, a uvjeti na stazi poboljšali su se krajem runde kada Russell nije mogao popraviti svoje vrijeme. U utrci je popravio dojam i završio osmi, ali je kroz bokseve izgubio mjesto od Pereza.
  • Sergio Perez (5) – Meksikanac je ovog vikenda ponovno “oduševio” svakoga i ponovno ispao u Q1. Christian Horner i Helmut Marko više se ne trude ni ublažiti dojam, Checo Perez jednostavno mora bolje, a ako je vjerovati Marku, onda bi mu sljedeća utrka u Belgiji mogla biti posljednja za aktualne konstruktorske prvake. U utrci je spasio što se spasiti moglo i završio sedmi, ali to će mu biti slaba utjeha.
  • Max Verstappen (5) – Jedna od Maxovih lošijih vožnji u ovoj sezoni. Najprije je u prvom krugu s vanjske strane staze prestigao Norrisa, zbog čega mu je vraćao poziciju, a zatim je tijekom utrke blokirao kotačima i time pogodio Mercedes u rukama Lewisa Hamiltona. Svoju nervozu jasno je prikazaoa u komunikaciji putem radija, a Red Bull svakako nije zadovoljan četvrtim mjestom zbog kojeg su izgubili još bodova u utrci konstruktora.

KOJI JE KRITERIJ OCJENJIVANJA?

Za kraj ćemo još jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenda. Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu. ‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često.

Napravili smo i jednu promjenu kod kriterija ocjenjivanja. Prošle su sezone desetke bile rezervirane samo za iznimne vožnje, one koje se viđaju možda jednom u sezoni. Međutim, naši su čitatelji u nekoliko navrata tijekom sezone istaknuli nelogičnosti takvog kriterija. Zašto bi neki vozač, ako je besprijekorno odradio trkaći vikend, dobio manju ocjenu od desetke? Samo zato što ju čuvamo za trenutak koji možda ne dođe tako uskoro? Takav slijed razmišljanja nije bio konzistentan, stoga ćemo ove sezone puno češće dodjeljivati desetke nešto manje tražiti dlaku u jajetu.

Istaknimo još da u obzir uzimamo i kvalitetu bolida, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

Objava Ocjene s VN Mađarske: McLaren od bajke skoro priredio tragediju… pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić