Velika nagrada Sao Paula, 20. utrka u kalendaru Svjetskog prvenstva Formule 1 2023. godine, započela je u petak poslijepodne po hrvatskom vremenu prvim i jedinim slobodnim treningom. Budući da ovog vikenda u Brazilu pratimo posljednji ovosezonski trkaći vikend koji uključuje sprint format, timovi i vozači opet su na raspolaganju imali samo 60 minuta treninga. To im značajno komplicira život jer nemaju puno vremena za traženje idealnih postavki bolida za nastavak Grand Prixa. Najbrži krug na ovom treningu postavio je Carlos Sainz u bolidu Ferrarija.

U samoj završnici treninga vozači Ferrarija bili su među rijetkima koji su odlučili napraviti simulaciju kvalifikacijskih krugova na mekšoj smjesi guma te su završili na prva dva mjesta. Carlos Sainz bio je malo više od jedne desetinke brži od svog momčadskog kolege Charlesa Leclerca.

Treće mjesto zauzeo je George Russell u Mercedesu, koji je svoj najbrži krug odvozio na srednje tvrdoj smjesi guma. U prvih pet završili su još Nico Hülkenberg u Haasu i Alexander Albon u Williamsu. Vozači Red Bulla i McLarena završili su pri dnu poretka, budući da su mjerene krugove završavali isključivo na tvrđim gumama.

TIJEK TRENINGA:

Uoči početka trkaćeg vikenda, objavljeno je produljenje ugovora između Formule 1 i organizatora Grand Prixa u Sao Paulu, tako da ćemo F1 utrke na ovoj lokaciji gledati još minimalno sedam godina.

Pogledi su dosta bili usmjereni u nebo jer vremenska prognoza najavljivala je mogućnost kiše. Neposredno prije početka treninga bilo je suho, ali oblačno uz 20 posto šanse za padaline. Temperatura zraka u 11:30 po lokalnom vremenu iznosila je 30 stupnjeva Celzija, dok su na površini staze izmjerena 42 stupnja.

Očekivano, s obzirom na nedostatak vremena za trening, svima se žurilo na stazu pa se na kraju pit lane stvorila kolona i prije nego se upalilo zeleno svjetlo. Max Verstappen, čovjek koji je dobio 14 od zadnjih 15 utrka i već osigurao svoj treći naslov prvaka svijeta, poveo je društvo u prve krugove na Autodromu koji nosi ime Josea Carlosa Pacea. Među fanovima, staza je ipak poznatija pod imenom Interlagos.

Prvi mjereni krug Maxa Verstappena bio je 1:13,950 i bio je sekundu brži od kruga Sergija Pereza u drugom bolidu Red Bull Racinga. Ubrzo su se između njih ugurali Charles Leclerc, Pierre Gasly, Lando Norris i Lewis Hamilton. Svi su vozači na početku koristili tvrđu smjesu guma.

Verstappen je svom inženjeru dojavio da mu trkaće sjedalo nije sasvim stabilno, odnosno da se savija, ali dogovorili su se da će to popraviti na kraju prvog stinta na stazi. Nizozemac je ubrzao i postavio novi najbrži krug 1:13,138. Ubrzao je i Perez na 1:13,531.

U Mercedesu imaju velika očekivanja od utrke na kojoj su lani slavili dvostruku pobjedu, a Lewis Hamilton i George Russell smjestili su se na treće i četvrto mjesto svojim mjerenim krugovima na tvrđim gumama. Hamilton je u toj fazi treninga bio skoro tri desetinke od mlađeg timskog kolege. Nakon četvrt sata imali smo dva Red Bulla, zatim dva Mercedesa pa Landa Norrisa u McLarenu na petoj poziciji.

Taj je raspored poremetio Nico Hülkenberg, koji je sa svojim Haasom odvozio krug vrijedan četvrtog mjesta (1:13,699). Bili su u akciji i vozači Ferrarija, no nisu bili tako brzi. Sainz je došao na šestu, a Leclerc na osmu poziciju. Zaostajali su između šest i sedam desetinki sekunde za Verstappenom. Russell se značajno ubrzao u idućem mjerenom krugu i došao na treće mjesto sa zaostatkom od samo 66 tisućinki u odnosu na Verstappena. Fernanda Alonsa je momčad pozvala natrag u boks zbog probušene gume.

Poredak se brzo mijenjao pa smo nakon 20 minuta u prvih pet imali Verstappena, Pereza, Russella, Hamiltona i Leclerca. Yuki Tsunoda u bolidu AlphaTaurija prvi je upotrijebio srednje tvrdu smjesu guma i odmah postavio vrijeme 1:12,802 za skok na prvo mjesto. U isto vrijeme, njegov momčadski kolega Daniel Ricciardo zaglavio je neko vrijeme u boksu zbog oštećenja podnice.

Prvi vozač koji se spustio ispod minute i 12 sekundi bio je Russell. Britanac je na mediumu postavio vrijeme 1:11,865. Ulaskom u drugu polovicu treninga u upotrebu su došle i mekše gume. Led je probio Kevin Magnussen u Haasu, prošlogodišnji osvajač pole positiona ovdje u Sao Paulu. Iako je vozio na softu, Danac se smjestio na treće mjesto, iza vodećeg Russella i drugoplasiranog Alonsa.

Haasov drugi adut, Nico Hülkenberg, također je stavio mekše gume na svoj bolid, no u izlaznom krugu dogodio se jedan (pre)bliski susret između njega i Landa Norrisa. Nijemac kao da uopće nije bio svjestan toga da Lando stiže iz pozadine i dotaknuli su se u zavoju Juncao. Suci će razmotriti taj slučaj nakon treninga. Par minuta kasnije, Hülkenberg je došao na drugo mjesto s malim zaostatkom od 63 tisućinke u odnosu na Russella.

Na ulasku u zadnjih 20 minuta treninga, samo su petorica svoje najbrže krugove odvozili na softu ili mediumu. Russell, Tsunoda i Zhou na mediumu, a Magnussen i Hülkenberg na softu. Svi ostali krugove su nizali isključivo na tvrđoj smjesi. Poredak na vrhu bio je: Russell, Hülkenberg, Magnussen, Alonso, Verstappen.

Više od 25 minuta na vrhu poretka je sjedio George Russell. Ušli smo u zadnjih deset minuta treninga, vozači McLarena su imali najbolja prolazna vremena, no nisu završili krugove, već su otišli put boksa. Mercedes s vrha nije mogao skinuti ni Alex Albon sa softom na svom Williamsu. Logan Sargeant imao je problem s ovjesom, a Nico Hülkenberg požalio se na gubitak snage u svom Haasu nakon agresivnog prelaska preko jedne pasice.

Smjena na vrhu konačno se dogodila četiri minute prije isteka vremena. Ferrarijevi vozači odlučili su napraviti pravi test prije kvalifikacija i Carlos Sainz je na mekšim gumama postavio vrijeme 1:11,732. Leclerc je bio desetinku sporiji od momčadskog kolege, za drugo mjesto. Treće mjesto na kraju je zauzeo George Russell, koji je svoj najbrži krug odvozio na srednje tvrdoj smjesi guma. U prvih pet završili su još Nico Hülkenberg i Alexander Albon.

Trkaći vikend u Sao Paulu nastavlja se kvalifikacijama u petak od 19 sati, kad će se odlučivati o startnim pozicijama za glavnu nedjeljnu utrku.

Objava Sainz i Leclerc završili prvi trening u Sao Paulu na prva dva mjesta pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Igor Šestak