Aktualni dvostruki prvak Formule 1, Max Verstappen, treću je godinu u nizu slavio pred domaćom publikom na Zandvoortu, gdje se održava VN Nizozemske!

Uskoro opširnije…

TIJEK UTRKE

Utrka je počela nekoliko minuta nakon 15 sati po hrvatskom vremenu. Uvjeti na početku utrke bili su posebno izazovni, kiša je najavljena na samom početku utrke, a staza je već bila nešto mokra. Ipak, svi su se odlučili startati na soft gumama.

Verstappen je bez poteškoća obranio prvo mjesto na startu utrke, ali najbolji start odradio je Alonso, koji je napredovao dvije pozicije u prvom zavoju i zauzeo treće mjesto.

Kiša je počela snažnije padati nakon prvog kruga, a nekoliko vozača odlučilo je otići u boks po intermediate gume. Među njima su bili Perez, Leclerc, Gasly, Tsunoda, Lawson i Magnussen. Ferrari je pogriješio tijekom zaustavljanja Leclerca i kasnio u promjeni guma. Monegažanin se vratio na stazu tek kao 15.

Alonso je, u međuvremenu, prestigao i Norrisa te zauzeo drugo mjesto iza Verstappena. Vodeći dvojac otišao je u boks na kraju drugog kruga, a Russell i Norris ostali su na stazi. Perezu se isplatio rizik, poveo je u utrci nakon što je Verstappen stao u boksu.

U 12. krugu u boks odlazi i Verstappen, čija je promjena guma trajala samo 2,5 sekunde. Bila je to zanimljiva odluka Red Bulla, koji je pozvao u boks Verstappena prije Pereza, koji je vodio utrku. Aktualni dvostruki prvak nakon jednog kruga na soft gumama prestigao je momčadskog kolegu i ponovno poveo u utrci.

Vremenski uvjeti bili tu toliko promjenjivi da se situacija na stazi mijenjala iz kruga u krug. Primjerice, u boksu je padao pljusak, a dijelovi staze bili su suhi. Tako su u 14. krugu svi vozači ponovno bili na gumama za suhe uvjete na stazi.

Prvi sigurnosni automobil na utrci izašao je na stazu u 16. krugu. Amerikanac je izletio sa staze u osmom zavoju pri punoj brzini. Završio je u zaštitnoj ogradi i nije mogao nastaviti utrku. Sigurnosni automobil zadržao se na stazi sve do 21. kruga.

Na vrhu poretka nije bilo promjena nakon restarta utrke. Verstappen je zadržao vodstvo ispred Pereza, koji se morao obraniti od Alonsa u prvom zavoju, a Gasly i Sainz zaokružili su prvu petoricu.

Nastavak utrke nije donio toliko uzbuđenja kao i sami početak. Verstappen se natjecao sam sa sobom, iz kruga u krug rušio je najbrži krug utrke, a u 35. krugu imao je više od 4.5 sekundi prednosti nad Perezom, koji je bio skoro četiri sekunde ispred Alonsa. Gasly i Sainz držali su se u prvih pet, a Alexander Albon, koji je već polovicu utrke proveo na istom setu soft guma, na šestom mjestu.

U 37. krugu drugi je put u boks otišao Zhou, koji je bio sedmi prije zaustavljanja. Na stazu se vratio na 17. mjestu na novom softu.

Teška utrka Charlesa Leclerca završila je u 42. krugu. Monegažanin je odustao iz utrke nakon što je bio daleko od kruga osvajača bodova. Ferrari je potvrdio kako je njegov bolid bio oštećen.

U 49. krugu drugi je put u boks otišao Fernando Alonso, ali mehaničari Aston Martona pogriješili su tijekom zaustavljanja koje je trajalo čak 8.3 sekundi. Španjolac je tako izgubio dvije pozicije na stazi, Sainz je ‘skočio’ na pobjedničko postolje, a Tsunoda, koji vozi više od 30 krugova na setu soft guma, zauzimao je četvrto mjesto.

Sljedeći krug u boks je otišao i vodeći Verstappen, koji je se vratio na stazu sa skoro šest sekundi prednosti ispred Pereza, koji je već bio u boksu. Alonso nije imao problema prestići Tsunodu na novom softu. Tsunoda je uskoro izgubio poziciju i od Gaslyja. Alonso je bio u fantastičnom ritmu i brzo je vratio treću poziciju od Sainza.

Krajem utrke u pitwallu su više gledali prema radaru nego prema stazi. Prijetio je novi pljusak, koji je počeo nakon 60. kruga.

Već u 62. krugu vozači su otišli u boks po kišne gume. Perez je blokirao kotačima u 63. krugu i izletio sa staze, a time je Alonsu uručio drugo mjesto.

Utrka je zaustavljena u 64. krugu. Zhou Guanyu izletio je sa staze. Blokirao je kotačima i izletio ravno u zaštitnu ogradu. Perez je zbog svoje greške pao na šesto mjesto, iza Verstappena, Alonsa, Gaslyja, Sainza i Hamiltona.

Utrka se konačno nastavila u 17:14 sati. Utrka je nastavljena iza sigurnosnog automobila, koji se nakon dva kruga vratio u boks. Svi su vozači na restartu utrke bili na intermediate gumama, a Sergio Perez dobio je pet sekundi kazne zato što je prekoračio dozvoljenu brzinu tijekom prolaska kroz boks.

Alonso je uložio sve što je imao u napad na Verstappena. Dva je kruga bio unutar sekunde, ali Verstappen je bio prebrz.

Objava Max Verstappen osvojio VN Nizozemske i slavio na devetoj uzastopnoj utrci! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić