Predstojeća sezona donosi nam tri nova vozača na gridu. Oscar Piastri, Nyck de Vries i Logan Sargeant nestrpljivo čekaju startati u svoju prvu sezonu narednog vikenda u Bahreinu. Shodno tome, prisjetit ćemo se najboljih debitantskih sezona u povijesti F1.

Naslovna fotografija: Rdikeman at the English Wikipedia

Lewis Hamilton (2007.)

Nakon osvajanja GP2 prvenstva Hamilton je promoviran u F1 kao vozač McLarena. Uparen je tada s Fernandom Alonsom, dvostrukim prvakom svijeta, koji je upravo te sezone tim Renaulta zamijenio McLarenom. Britanac je F1 svijet oduševio već na svom debiju u Melbourneu kada je utrku završio na trećem mjestu. Nakon sjajnog starta karijere Hamilton postavlja svoj prvi F1 rekord, a to je devet uzastopnih pobjedničkih postolja u debitantskoj sezoni. Svoju prvu pobjedu ostvario je na svojoj šestoj utrci (VN Kanade), a do kraja sezone skupio je 12 postolja te četiri pobijede izjednačivši još jedan rekord – onaj po najvećem broju pobjeda u prvoj sezoni na gridu. Priči koja je izgledala kao da je iz bajke, stao je na kraj Ferrarijev Raikkonen, osvojivši titulu sa samo bodom prednosti ispred Hamiltona koji je svoju prvu titulu osvojio samo godinu kasnije. Danas je Hamilton apsolutni rekorder u mnogim poljima te je izjednačen na vrhu s Michaelom Schumacherom sa sedam osvojenih titula prvaka svijeta.

Lewis Hamilton, McLaren MP4/22

Jacques Villeneuve (1996.)

Upravo je sin pokojnog Gillesa Villeneuvea čovjek koji je držao rekord najvećeg broja pobjeda u debitantskoj sezoni (4). Kanađanin je svoje prvo postolje zgrabio na prvoj utrci sezone kada je završio drugi, a prvu pobjedu ostvario na svojoj četvrtoj utrci karijere voženoj na Nürburgringu.

Sezonu završava s ukupno 11 postolja na 16 voženih utrka i četiri pobjede što je bilo dovoljno za drugo mjesto u poretku vozača. Kao i Hamilton, Villeneuve osvaja svoju prvu titulu godinu dana kasnije, što je ujedno bila i njegova jedina osvojena titula.

Michael Schumacher (1991.)

Michael Schumacher je u svojoj prvoj F1 sezoni vozio samo šest posljednjih utrka. Svoju prvu F1 utrku upisao je na stazi Spa u Belgiji uskočivši u bolid Bertranda Gachota koji je tada vozio za Jordan. ‘Schumi’ je odmah oduševio čitav F1 svijet kad je zauzeo sedmo mjesto u svojim prvim kvalifikacijama, a nažalost svoju prvu utrku je završio u prvom krugu uslijed problema s kvačilom. Nakon sjajnog vikenda Flavio Briatore je “nanjušio” raskoš Schumacherovog talenta te mu je ponudio mjesto u Benettonu.

Iako je 1991. Schumacher debitirao, prvu punu sezonu vozio je 1992. Sezonu je obilježila dominacija Williamsa, ali to ga nije spriječilo da dođe do svoje prve pobjede te sezone upravo na stazi Spa na kojoj je godinu dana ranije debitirao. Svoju prvu punu sezonu Schumacher završava na trećem mjestu ispred legendarnog Ayrtona Senne.

Ayrton Senna (1984.)

Kada kažemo da je Senna završio svoju prvu sezonu tek na devetom mjestu u poretku vozača, može nam se učiniti kao ništa impresivno, ali kada uzmemo u obzir da je te godine vozio bolid Tolemana koji je bio apsolutni autsajder, tada to deveto mjesto zvuči kao izuzetan uspjeh. Senna je svoju prvu sezonu završio s istim brojem bodova kao i Nigel Mansell koji je vozio za Lotus. Da stvar bude još impresivnija Senna je od 14 utrka ukupno te sezone odustao osam puta, od toga šest zbog kvarova na bolidu. Senna je upisao tri postolja, od toga i onaj u Monaku kada se na kišnoj utrci probio s 13. na drugu poziciju kada je utrka uslijed kiše prekinuta. Sve je to bila samo najava velikih uspjeha koje će Senna kasnije ostvariti.

Kimi Raikkonen (2001.)

Raikkonenov debi u F1 je bio popraćen mnogim pitanjima jer u svojoj cjelokupnoj karijeri ubilježio samo 23 starta u utrkama jednosjeda, kad je Sauber odlučio potpisati ugovor s njim. Mnogi su smatrali odluku Saubera pogrešnom zbog činjenice da u F1 bolid puštaju mladića koji nema dovoljno trkačkog iskustva. Već u debitantskoj utrci Kimi je uspio ušutkati kritičare Saubera kada je utrku odvezao sjajno i završio na šestoj poziciji. Do kraja sezone Kimi je upisao bodove na još četiri utrke te je istu završio na desetom mjestu u poretku vozača, samo tri boda iza iskusnijeg timskog kolege Nicka Heidfelda. Kimi je pokazao dovoljno i osigurao si mjesto u timu McLarena sljedeće sezone.

Kimi Raikkonen u McLarenu 2022. (Foto: Rick Dikeman)

Znamo da je F1 dosta drugačija u odnosu na vrijeme kada su mnogi velikani počinjali svoje karijere. Danas uistinu bolid donosi prevagu, ali talent se uvijek prepozna kao u slučaju Russella koji je tromi Williams vozio jako dobro.

Očekivanja od novih vozača ove godine su jako velika. Možemo li dobiti novog Schumachera ili Sennu? De Vries je već dokazani prvak sudeći po rezultatima koje je ostvario do sada u drugim kategorijama. Oscar Piastri je neupitno veliki talent od kojeg svi mnogo očekuju, dok Sargeant nema teret velikih očekivanja na svojim leđima i možda upravo to bude ključni faktor njegovih eventualnih dobrih rezultata. Uzbuđenja zasigurno neće manjkati i svi jedva čekamo vidjeti kako će se debitanti snaći u F1 ove godine.

Objava Najbolje debitantske sezone u povijesti F1 pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Anes Šestan