Poput sprint kvalifikacija, McLareni su dominirali i ovom sesijom za glavnu nedjeljnju utrku za VN Belgije. Ovog puta je Lando Norris bio brži od momčadskog kolege Oscara Piastrija. Treće mjesto je uspio iskopati Ferrarijev Charles Leclerc ispred Maxa Verstappena u Red Bullu.

Q1 – ispali: Hamilton, Colapinto, Antonelli, Alonso, Stroll

Vozači su požurili s izlaskom na stazu, tj. odmah po zelenom svjetlu, preko pola grida je odmah izašlo na stazu. Suci su odmah i zabilježili incident radi nesigurnog izlaska iz garaže za Haasovog Oliver Bearmana ispred Fernanda Alonsa. U još goroj situaciji, Nico Hülkenberg oštetio je krilo guravši se ispred Lancea Strolla, što su suci također uzeli u razmatranje.

Carlos Sainz prvi je bio u brzom krugu, ali je na kraju ipak odustao i ušao u boks. Oscar Piastri je postavio 1:41.998 kao inicijalno najbrže vrijeme sesije. Momčadski kolega bio je malo sporiji, obojica na softu. Mercedesov dvojac napravio je krugove s već preko pola sekunde zaostatka. Ali, Max Verstappen se uspio smjestiti između Piastrija i Norrisa nakon 8 minuta sesije.

Novo najbrže vrijeme je nakon Sainza postavio je Charles Leclerc – 1:41.635, a Lewis Hamilton je inicijalno kasnio preko 3 desetinke. S 5 minuta do kraja sesije, u zoni ispadanja bili su: Colapinto, Russell, Stroll, Antonelli i Bortoleto. Rizični su bili Ocon i Alonso na 14. i 15. mjestu. U novom naletu, McLarenovci se vraćaju na vrh poretka vremena. Ovoga puta Norris s 1:41.010, malo manje od dvije desetinke sekunde prednosti ispred momčadskog kolege.

U posljednje dvije minute, iz zone ispadanja morali su se izvlačiti vozači Mercedesa. Antonelli je inicijalno napravio vrijeme za 11. mjesto, ali je ubrzo opet pao u zonu ispadanja. Rizičan je postao i Hamilton na 15. mjestu s istekom vremena sesije.

Ubrzo ga je Gasly bacio u zonu ispadanja, ali vozač Ferrarija prolazi kao 7. Ipak, vrijeme kruga mu je na kraju obrisano radi prekoračenja granica staze, a od toga je profitirao Bortoleto. Ispali su na kraju: Hamilton, Colapinto, Antonelli, Alonso i Stroll. Najbrži je ostao Norris.

Q2 – ispali: Ocon, Berman, Gasly, Hülkenberg, Sainz

I u drugoj sesiji se odmah izašlo na stazu. Max je bio prvi u brzom krugu, te radi inicijalno vrijeme kruga s 1:40.951. Ubrzo McLarenov dvojac ide još brže, s preko 3 desetinke sekunde prednosti. Piastri je s 1:40.626 s 8 minuta do kraja sesije imao najbrže vrijeme.

Leclerc to već teže prati, baš poput Yukija Tsunode, a Ocon na 9. mjestu kasni već preko sekunde. S 5 minuta do kraja sesije, u zoni ispadanja bili su: Hülkenberg, Bortoleto, Gasly, Sainz i Bearman koji još nije imao zabilježeno vrijeme kruga. Ocon i Lawson bili su rizični na 9. i 10. mjestu.

S 4 minute do kraja sesije počeli su izlasci u posljednje brze krugove, opet uz dosta naguravanja na pri izlasku iz garaža. Gasly se inicijalno spašava s 9. vremenom, ali Albon i Lawson ga vraćaju natrag u zonu ispadanja. Čekala su se još vremena Haasovaca, ali je to na kraju bilo za 11. i 12. mjesto. Ispali su: Ocon, Bearman, Gasly, Hülkenberg i Sainz. Najbrži je ostao Piastri, a vrijedi spomenuti prolazak Tsunode u posljednji kvalifikacijski krug.

Q3 – najbrži: Norris

Russell prvi izlazi na stazu ispred Verstappena, Leclerca, Tsunode i Piastrija. Max prvi radi neko vrijeme sesije s vremenom kruga 1:41.078. Ubrzo McLarenov dvojac očekivano ide još brže. Prvo Piastri s 1:40.751, pa i Norris s 1:40.562. Leclerc je inicijalno zauzeo 4. mjesto s preko 7 desetinki sekunde zaostatka, a Russell 5. sa skoro sekundom zaostatka.

Max je momčadi javio kako bolid nema prianjanja kao iz prethodnih sesija, bilo je to preko 4 desetinke sekunde zaostatka za drugim Piastrijem. Gabrielu Bortoletu je obrisano vrijeme kruga radi prekoračenja granica staze u Pouhonu.

Kao i u prethodnoj sesiji, točno s 4 minute do isteka vremena krenulo se u posljednje brze krugove kvalifikacija. Max je opet prvi na redu u najbržem krugu, ali griješi već na izlasku iz prvog zavoja s dosta proklizavanja. Zaostatak u prvom sektoru nije bio velik, ali prema kraju kruga nije dovoljno popravio svoje vrijeme.

Norris također ne poboljšava vrijeme, kao ni Piastri, ali zato Leclerc Verstappenu izbija treće mjesto za tri tisućinke sekunde. Solidno je kroz sektore izgledao i Russell, ali je to na kraju bilo za tek 5. mjesto.

Rezultati kvalifikacija:

1 Lando Norris 1:40.562
2 Oscar Piastri +0.085 1:40.647
3 Charles Leclerc +0.338 1:40.900
4 Max Verstappen +0.341 1:40.903
5 Alex Albon +0.639 1:41.201
6 George Russell +0.698 1:41.260
7 Yuki Tsunoda +0.722 1:41.284
8 Isack Hadjar +0.748 1:41.310
9 Liam Lawson +0.766 1:41.328
10 Gabriel Bortoleto +1.825 1:42.387
11 Esteban Ocon 1:41.525
12 Oliver Bearman 1:41.617
13 Pierre Gasly 1:41.633
14 Nico Hulkenberg 1:41.707
15 Carlos Sainz 1:41.758
16 Lewis Hamilton 1:41.939
17 Franco Colapinto 1:42.022
18 Andrea Kimi Antonelli 1:42.139
19 Fernando Alonso 1:42.385
20 Lance Stroll 1:42.502

Objava Norrisu prvo startno mjesto u Belgiji! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Preuzeto s portala GP1 – https://www.gp1.hr/
Author: Igor Vukajlovic