Idealna prilika za novitete na portalu je nova sezona Formule 1. Tako ćemo, kroz sezonu, ocjenjivati vozače sukladno njihovoj vožnji na utrkama, a počinjemo s VN Bahreina. Pobjedu je uzeo Max Verstappen u Red Bullu i time najavio obranu naslova prvaka, a senzacionalno postolje osvojio je Fernando Alonso.

Bio bi red objasniti temeljne kriterije za ocjene vozača. Najviša moguća ocjena je 10, ali ona je rezervirana za vožnje koje bi opisali ‘nevjerojatnim’ – primjerice Lewis Hamilton na VN Brazila 2021. godine. Na ocjene znatno utječu vanjski faktori, ali u obzir se svakako uzima kvaliteta bolida. Postolje za Sergija Pereza neće se jednako vrjednovati kao da postolje osvoji, recimo, Alexander Albon u Williamsu zato što se jedno očekuje, a drugo bi bilo ravno senzaciji.

Prilikom ocjenjivanja razmatra se cijeli Grand Prix vikend, ali naravno, najveću prevagu čini utrka, dok se na slobodnom treningu može prvenstveno ostaviti negativni dojam u vidu nepotrebne nesreće.

Prosječna ocjena bila bi 5 s obzirom da je 10 najviša, a 1 najniža ocjena. Najnižu ocjenu koristimo za vozače koji su imali katastrofalni vikend ili činili ogromne pogreške u utrci. Pogotovo se gleda konkurentnost u odnosu na momčadskog kolegu

• Logan Sargeant (7) – Vjerujem da nisu mnogi očekivali da će Amerikanac biti najbolji debitant u Bahreinu. Brzinu je pokazao već u kvalifikacijama, gdje je ispao u Q1 iako je imao isto vrijeme kao Lando Norris koji je prošao dalje. Vozio je solidnu utrku i završio blizu bodova.
  • Alexander Albon (7) – Bod za Williams u prvoj utrci sezone? Svakako dobar vikend za Albona i momčad. Čini se da je Williams konkurentniji nego što se prvotno očekivalo, a Albon se pokazao najbržim u konkurenciji s Haasom, AlphaTaurijem i Guanyu Zhouom.
  • Nyck de Vries (4) – De Vries nije imao impresivan vikend. U kvalifikacijama je bio 0.7s sporiji od Tsunode, a u utrci nije uspio popraviti dojam.
  • Yuki Tsunoda (6) – Pokazao je što je trebao, a to je da je brži od De Vriesa. Mladog Japanca će se pratiti budnim očima kroz sezonu i svaki kiks protiv momčadskog kolege mogao bi ga koštati. Ipak, odradio je solidan vikend, a konačna ocjena mogla je biti bolja da je uspio prestići Tsunodu za jedan bod na kraju utrke.
  • Nico Hulkenberg (4) – Sjajno je odradio kvalifikacije i izborio Q3. S obzirom na njegovo iskustvo i startnu poziciju, očekivao sam Hulka u borbi za bodove, ali ta su očekivanja možda bila previsoko postavljena s obzirom da mu je ovo prva utrka s Haasom.
  • Kevin Magnussen (4) – Zapeo je u prometu tijekom brzog kruga u kvalifikacijama i krenuo s tek 17. pozicije. Završio je na nešto boljem 13. mjestu, ali zaboravljiv vikend za Danca.
  • Fernando Alonso (9) – Prva utrka za Aston Martin i 99. postolje u karijeri s 41 godinom. Nakon klimavog starta u kojem se klonio nevolja, Alonso je sjajnim utrkivanjem prestigao Russella, Hamiltona i Sainza za treće mjesto i potpuno zasluženo osvojio treće mjesto.
  • Lance Stroll (6) – Kanađanina je bilo jako teško objektivno ocijeniti. Propustio je predsezonsko testiranje i očito je da još uvijek ima poteškoće sa zglobom. Sveukupno gledano, dobar vikend za Strolla, ali svakako mu se zamjera što je u go-karting stilu skoro izbacio momčadskog kolegu na početku utrke.
  • Valtteri Bottas (7) – Nakon ispadanja u Q2, Finac je odvozio vrlo dobru utrku, iskoristio kikseve nekih od rivala i osvojio prva četiri boda za Alfu Romeo u novoj sezoni.
  • Zhou Guanyu (4) – Kvalificirao se iza Bottasa s 0.030s zaostatka, ali je utrku završio na predzadnjem mjestu umjesto da je konkurirao za bodove.
  • Oscar Piastri (2) – McLarenov debitant neće pamtiti vikend po dobrome. Kvalificirao se na 18. mjesto s više od pola sekunde zaostatka za Lando Norrisom, a iz utrke je odustao u 15. krugu. Ipak, napredovao je dvije pozicije na startu, a odustao je zbog problema s elektronikom.
  • Lando Norris (2) – Nažalost, McLaren izgleda vrlo loše i Norris nije mogao konkurirati u utrci. Nedostajalo mu je pola sekunde za plasman u Q3 i sigurno želi što prije zaboraviti ovaj vikend.
  • Pierre Gasly (8) – Njegova je utrka prošla ispod radara, ali Gasly je startao kao posljednji i osvojio dva boda. Impresivna vožnja u novoj momčadi i plasman u bodovima nakon katastrofalnih kvalifikacija.
  • Esteban Ocon (1) – Prvu ‘jedinicu’ sezone dobio je Francuz. Nakon što se kvalificirao u Q3 prirodno je bilo očekivati da će se boriti za bodove, ali je nekoliko puta kažnjen tijekom utrke zbog vlastitog nemara i na kraju nije završio utrku.
  • George Russell (5) – Prosječno izdanje Russella. Završio je utrku iza momčadskog kolege i dva Aston Martina i nema puno razloga za zadovoljstvo.
  • Lewis Hamilton (6) – Bio je bolji od Russella, ali poput cijelog Mercedesa nije izgledao previše uvjerljivo tijekom vikenda.
  • Carlos Sainz (4) – Španjolac je u petak imao dosta problema na slobodnim treninzima. Izgubio je važno vrijeme na stazi u FP1 gdje se izvrtio na stazi, a cijeli je vikend bio sporiji od momčadskog kolege. Na kraju je izgubio postolje od Fernanda Alonsa i nema puno razloga za zadovoljstvo
  • Charles Leclerc (5) – Konačna ocjena bila bi puno bolja da nije odustao iz utrke. Bio je u konkurenciji za pole position i u borbi sa Sergijom Perezom za drugo mjesto. Očigledno bolji od momčadskog kolege kroz cijeli vikend, ali na kraju dana broje se bodovi, a Monegažanin će napustiti Bahrein s nijednim.
  • Sergio Perez (6) – Više od 10 sekundi zaostatka za Verstappenom na kraju utrke, ali je osigurao 1-2 za Red Bull i odradio sve što se od njega tražilo. Start utrke je mogao biti uvjerljiviji.
  • Max Verstappen (8.5) – Dvostruki svjetski prvak novu je sezonu počeo na najbolji mogući način. Iako je očito da u rukama ima najbolju mašineriju, vozio je bezgrešno cijeli vikend i zasluženo pobijedio.

Objava Ocjene s VN Bahreina: Čarobna vožnja Fernanda Alonsa i katastrofa McLarena pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić