Velika nagrada Sao Paola posljednja je utrka ove sezone koja je održana u sprint formatu, a pobjednika nije teško pogoditi. Nizozemac Max Verstappen u Red Bullu uzeo je čak 17. pobjedu ove sezone i ukupno 52. u karijeri, što znači da je prestigao Alaina Prosta i sad samostalni drži peto mjesto na vječnoj listi F1.

Drugi je završio Lando Norris u McLarenu, a pobjedničko postolje upotpunio je Fernando Alonso nakon sjajne borbe sa Sergijom Perezom.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenda.

Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu. ‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za izuzetne vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Tako izuzetne vožnje rijetko vidimo, stoga neće često biti ni ocjene 10. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.

Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

• Logan Sargeant (5) – Završio je na naizgled vrlo dobrom 11. mjestu u Sao Paulu, ali Amerikanac je de facto bio brži jedino od Nice Hulkenberga u utrci, s obzirom na to da je samo 14 vozača došlo do cilja, a Ricciardo i Piastri vozili su s oštećenim bolidima i nisu konkurirali za bodove. Unatoč solidnom plasmanu, Sargeant nije bio ni blizu drugih bodova u karijeri.
  • Alexander Albon (5) – Bio je dio sudara u prvom krugu utrke zbog čeka je pokazana crvena zastava. Tu je završila utrka za Albona, koji je do odustajanja bio bolji od Sargeanta u svakoj sesiji u Brazilu, uključujući čak 17 sekundi prednosti u sprintu.
  • Daniel Ricciardo (5) – Nakon razočaravajućeg ispadanja u Q1, AlphaTauri je pokazala bolji tempo tijekom sprint vikenda u Sao Paulu. Ipak, Ricciarda je koštala loša startna pozicija. Sudjelovao je u sudaru zbog kojeg je prekinuta utrka, a šteta koju je pretrpio njegov bolid eliminirala ga je iz konkurencije za bodove.
  • Yuki Tsunoda (7) – Japanac se iskupio za veliku grešku koju je napravio u Meksiku, izbivši važne bodove za AlphaTauri u prvenstvu konstruktora. U Brazilu je osvojio bodove i u sprintu i utrci, a AlphaTauri će trebati njegove bodove i u dvije preostale utrke, jer sedmoplasirani Williams bježi sedam bodova.
  • Nico Hülkenberg (5) – Kvalificirao se na solidno 11. mjesto, ali Haas očito nema dobar paket za utrku. Nijemac je pao u poretku zbog velike potrošnje guma, a ionako je izgledalo kao da je Haas inferiorniji u odnosu na rivale.
  • Kevin Magnussen (5) – Bio je bolji od Hulkenberga u sprintu, ali u utrci nije mogao puno pokazati s obzirom na to da je odustao zbog sudara u prvom krugu.
  • Fernando Alonso (9) – I u 43. godini života Alonso nastavlja oduševljavati nevjerojatnim instinktima za vožnju. O njegovim ovosezonskim junaštvima još će se mnogo pisati, ali Španjolac je u tandemu sa Sergijom Perezom pružio možda i najbolju borbu na stazi ove sezone. Zasluženo je osmi put ove sezone stao na pobjedničko postolje i time vratio osmijehe na lica u Aston Martinu nakon izuzetno teškog razdoblja.
  • Lance Stroll (7,5) – Ostvario tek drugi top 5 plasman ove sezone, ali je u Brazilu konačno podsjetio na bolje vožnje koje Kanađanin itekako može pružiti. U kvalifikacijama je bio bolji od Alonsa, a u utrci je dovukao bolid tamo gdje mu je bilo i mjesto. Iako se s bodovima vratio među desetoricu najboljih
  • Valtteri Bottas (5) – Alfa Romeo očito nije imala brzine za bodove u Sao Paulu. Ipak, bilo je očito kako je Bottas bio brži od neiskusnijeg momčadskog kolege, iako to ne znači mnogo jer su obojica odustala zbog tehničkih problema s bolidom.
  • Zhou Guanyu (4,5) – Baš kao i Bottas, odustao je iz utrke zbog tehničkih problema.
Oscar Piastri, McLaren MCL60, battles with Daniel Ricciardo, AlphaTauri AT04
  • Oscar Piastri (5) – Tijekom vikenda nije parirao Norrisu, ali mladi Australac izgubio je bilo kakvu šansu za bodove u sudaru u prvom krugu utrke, gdje je njegov McLaren pretrpio veliku štetu. Iako je dovršio utrku, Piastri je praktički odradio testiranje u Sao Paulu.
  • Lando Norris (8) – Drugim mjestom na VN Brazila Britanac je osvojio 13. postolje u karijeri. To znači da je izjednačio neslavni rekord Nicka Heidfelda za najviše postolja bez pobjede u F1. Ipak, Lando nema razloga za razočarenje. Rijetko smo ove sezone vidjeli kako je netko tijekom utrke s DRS-om napao Verstappena, a upravo je to učinio McLarenov adut. Iako je Nizozemac ubacio u višu brzinu i odjurio do pobjede, Lando može biti zadovoljan šestim drugim mjestom i ukupno sedmo postolje u sezoni. Prilično impresivno za nekoga tko je u prvih sedam utrka čak četiri puta završio na 17. mjestu…
  • Esteban Ocon (4,5) – Francuz je rekao kako nema govora o tome da je izgubio kontrolu nad bolidom u sprint kvalifikacijama. Ipak, očito je kako je izgubio kontrolu nad stražnjim krajem Alpinea, što mu je kompromitiralo sprint utrku. U utrci je imao problem s degradacijom guma, zbog čega je stao tri puta u boksu. Spletom okolnosti na kraju je izvukao bod.
  • Pierre Gasly (6,5) – Odradio je prilično solidnu utrku u Sao Paulu. Gasly često zna biti magnet za nevolje, ali ih se uspješno klonio u Brazilu. Bio je osjetno brži od Ocona u svakoj sesiji, ali je zbog dobrog rezultata Lancea Strolla ipak izgubio mjesto u top 10 u prvenstvu vozača.
  • George Russell (5) – Prilično težak vikend za ‘srebrne strijele’ u Brazilu. Russell je na početku utrke htio obraniti poziciju od Sergija Pereza uz pomoć Hamiltona, ali bilo je očito kako Mercedesi ne mogu pratiti tempo vodećih vozača u utrci. Odustao je 12 krugova prije kraja zbog pregrijavanja motora. Ipak, može se barem radovati četvrtom mjestu u sprintu.
SAO PAULO, BRAZIL – Max Verstappen (1) Oracle Red Bull Racing RB19 on track // (Photo by Mark Thompson/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool //
  • Lewis Hamilton (5) – Kao i Russell, Hamilton je imao velikih problema s potrošnjom guma na Interlagosu. Iako su ‘srebrne strijele’ pokazale solidnu brzinu u jednom krugu, Russell i Hamilton bili su lake mete na stazi. Britanac je na kraju osvojio osmo mjesto, ali to mu nije nikakva utjeha nakon vikenda u Brazilu kojem se inače raduje.
  • Carlos Sainz (5,5) – Prilično anoniman vikend za Sainza. Svaku je sesiju bio sporiji od Leclerca, a žalio se i na probleme s mjenjačem u utrci. Šesto mjesto koje je osvojio vjerojatno je bio maksimalni doseg za Španjolca na Interlagosu.
  • Charles Leclerc (7) – Kvalificirao se u prvi startni red i konkurirao bi za postolje. Međutim, zbog problema s hidraulikom nesretni Monegažanin nije ni počeo utrku u Sao Paulu.
  • Sergio Perez (6) – Vozio je poput onog Sergija s početka sezone. Završio je treći u sprintu, što mu je bio prvi top 3 plasman (u sprintu ili utrci) od VN Italije. Kvalificirao se kao deveti i skoro osvojio postolje, a u borbi protiv Alonsa pomogao mu je i Red Bull, koji mu je s pitwalla slao upute za putanje.
  • Max Verstappen (8) – Ništa ga nije moglo zaustaviti u Brazilu. Izgubio je sprint kvalifikacije od Norrisa, ali je preuzeo vodstvo već u prvom zavoju, a zatim suvereno slavio u sprintu pa u utrci. Verstappen ima 17 pobjeda ove sezone, a slavljem na Interlagosu prestigao je Alaina Prosta na vječnoj listi.

Objava Ocjene S vn sao paola: Lando se izjednačio s heidfeldom, fernandova magija pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić