Prvi dan posljednjeg trkaćeg vikenda u ovoj sezoni je završen. Na drugom slobodnom treningu Velike nagrade Abu Dhabija na stazi Yas Marina, najbrži je krug odvozio Charles Leclerc u bolidu Ferrarija.

Najbrži krug Charlesa Leclerca (1:24,809) bio je 43 tisućinke bolji od kruga Landa Norrisa u McLarenu. Treće mjesto zauzeo je Max Verstappen u Red Bullu, a ugodno je iznenadio Valtteri Bottas u bolidu Alfe na četvrtoj poziciji. Krug pet najboljih zatvorio je Sergio Perez.

Vozači su izgubili veliki dio ovog drugog slobodnog treninga. Carlos Sainz izletio je sa staze u svom Ferrariju i udario u zaštitnu ogradu nakon samo devet minuta treninga, a period crvene zastave potrajao je dosta dugo zbog popravka zaštitne ograde. Kad je trening nastavljen s 25 minuta do kraja, nesreću je imao Nico Hülkenberg u Haasu te izazvao još jedan kraći period crvene zastave.

Tijek treninga:

Nakon što je na prvom slobodnom treningu vlasnik najbržeg kruga bio George Russell u Mercedesu, od 14 sati po hrvatskom, a od 17 sati po lokalnom vremenu u Abu Dhabiju, startao je drugi slobodni trening. Međutim, može se reći kako je to za polovicu vozača zapravo bio prvi trening, budući da su ranije njihove bolide vozili rookie vozači.

Početak treninga odrađen je uz dozu danjeg svjetla, no polako se mrak spuštao nad stazom Yas Marina, a temperatura je padala. Neposredno prije izlaska bolida na stazu, na površini asfalta izmjereno je 34 stupnjeva Celzija, dok je temperatura zraka bila 27 stupnjeva. Jasno, ovaj drugi trening bio je daleko relevantniji od prvog, budući da se odvija u isto doba dana kao subotnje kvalifikacije i nedjeljna utrka.

Pri prvom izlasku iz boksa svi su bolidi bili na srednje tvrdim gumama, osim bolida Alfe kojim je upravljao Valtteri Bottas i bolida Williamsa kojim je upravljao Logan Sargeant. Finac je za početak treninga izabrao tvrđu smjesu, a Amerikanac mekšu.

Iako nije sudjelovao na prvom slobodnom treningu, Max Verstappen je odmah u svom prvom krugu skočio na prvu poziciju. Malene četiri stotinke brži od njega bio je Kevin Magnussen u Haasu, a onda je svoj brzi krug odradio Russell, najbrži s prvog treninga, te preuzeo prvo mjesto s krugom u vremenu 1:25,906. To je bio malo brži krug od onoga s kojim je završio prvi trening.

Vozači nisu odradili niti deset minuta, a onda im je pokazana crvena zastava. Prekid treninga uzrokovao je Carlos Sainz u Ferrariju. Španjolac je po izlasku iz zavoja broj 2 izgubio kontrolu nad bolidom, okrenuo se na stazi i završio prilično jakim udarcem u zaštitnu ogradu. Carlos je sam izašao iz bolida i momčadi je javio kako je s njim sve u redu. Bolid je bio sve, samo ne u redu, pa je mehaničare nakon treninga čekao veliki posao.

Znamo kako se na treninzima sat ne zaustavlja kad dođe do prekida. Potrajalo je dok službe na stazi nisu sklonile Ferrarijev bolid i popravile zaštitnu ogradu, tako da je akcija nastavljena sa svega 25 preostalih minuta na satu. Ova nesreća utjecat će na Sainzov vikend u velikoj mjeri, ali i ostali su izgubili dragocjeno vrijeme na stazi, posebno oni koji nisu vozili ni prvi trening.

Svi su vozači jedva čekali nastavak, tako da je na stazi odmah zavladala poprilična gužva. Odnos medium i soft guma na stazi bio je otprilike pola-pola u tim trenucima. Baš kad je red došao na prve brze krugove, dogodio se novi incident. Nico Hülkenberg izletio je sa staze na izlasku iz prvog zavoja. Okrenuo se i stražnjim dijelom bolida udario u ogradu, a oštećenja su bila prevelika da bi nastavio voziti. Nova crvena zastava, da bi se Haas sklonio sa staze.

Srećom, udes njemačkog vozača bio je puno blaži od Sainzovog ranije, tako da je prekid treninga potrajao samo nekoliko minuta. Zelena zastava pokazana je 16 minuta prije isteka vremena predviđenog za FP2. Verstappenu se jako žurilo pa je već na izlasku iz boksa obavio dva pretjecanja – Hamiltona i Gaslyja.

Kako su vozači završavali mjerene krugove, brzo se mijenjala situacija na vrhu jer sad je bilo dosta bolida na mekšim gumama. Kratko je na vrhu bio McLarenov dvojac, onda dvojac Alfa Romea, da bi Charles Leclerc u Ferrariju postavio vrijeme 1:24,809. Ostalo je još deset minuta do kraja.

Verstappen se požalio preko radio veze da mu bolid skače kao klokan, a čak niti na mekšim gumama u završnim minutama nije uspio biti bolji od trećeg mjesta (+0,173). Najbliže se Leclercu približio Norris u McLarenu, na samo 43 tisućinke sekunde. Perez je imao dobra prolazna vremena, ali zbog slabijeg zadnjeg sektora ostao je izvan prvih deset.

Promjena na vrhu više nije bilo. Leclerc je ostao prvi na drugom slobodnom treningu, ispred Norrisa i Verstappena. Četvrtu poziciju osvojio je Bottas u Alfi, a na peto i šesto mjesto smjestili su se Perez i Russell krugovima koje su završili već kad je vrijeme isteklo. U prvih deset bili su još Zhou, Hamilton, Gasly i Piastri.

Akcija u Abu Dhabiju nastavlja se u subotu. Treći slobodni trening vozi se u 11:30 po hrvatskom vremenu, a kvalifikacije su u 15 sati.

Objava Sainz izazvao dugi prekid drugog treninga u Abu Dhabiju, Leclercu najbrži krug pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Igor Šestak