Aktualni svjetski prvak Max Verstappen osvojio je pole position na prvim kvalifikacijama sezone u Bahreinu. Njegov momčadski kolega Sergio Perez upotpunio je prvi startni red, a treći je završio Charles Leclerc.

Monegažanin je u Q3 odvozio samo jedan brzi krug koji je bio dovoljan za drugo mjesto prije nego što su Red Bullovci popravili najbrže vrijeme. Krenut će s treće pozicije u sutrašnju utrku, a društvo u drugom startnom redu pravit će mu Carlos Sainz (+0.446 s).

Fernando Alonso pokazao je fantastičnu formu na slobodnim treninzima, ali morat će se zadovoljiti s petim mjestom (+0.628 s) u kvalifikacijama. Prati ga Mercedesov duo, George Russell na šestom (+0.632 s) i Lewis Hamilton na sedmom mjestu (0.676 s).

Lance Stroll nije uspio pratiti tempo momčadskog kolege, ali je zauzeo osmo mjesto s 1.128 sekundi zaostatka za Verstappenom. U Q3 je sporiji bio jedini Esteban Ocon (+1.276s ), dok Nico Hulkenberg nije postavio vrijeme.

Q1

Leclerc je bio među prvima na stazi, ali njegov prvi kvalifikacijski krug sezone nije išao po planu. Na početku brzog kruga odletjela su dva mala dijela s njegovog Ferrarija, zbog čega je pokazana i prva crvena zastava sezone.

Kvalifikacije su se nastavile u 16:12 po hrvatskom vremenu, a Verstappen je prvi od favorita postavio vrijeme. Postavio je vrijeme od 1:31.295 sekundi, ali Alonso je bio brži s 1:31.158s!

Ipak, ni Španjolac se nije udomaćio na vrhu. Sainz je odvozio prvi krug ispod 1:31.0 u kvalifikacija, a iza njega su se smjestili Russell i Leclerc. Ferrari. Minutu prije kraja Q1 u zoni ispadanja su bila dva McLarena, Hulkenberg, Sargeant i Stroll, kojem je obrisano vrijeme.

Kanađanin je ipak na vrijeme izašao na stazu i postavio peto vrijeme. Norris je napredovao do 13. mjesta u novom krugu, ali su ga preskočili još Hulkenberg i Tsunoda. Britanac je, uz malo sreće, ipak izborio Q2. Sargeant je postavio identično vrijeme u Williamsu, ali je Britanac prije postavio vrijeme i na temelju toga prošao u drugu kvalifikacijsku rundu.

Piastri neće pamtiti prve kvalifikacije u F1 po dobrom. Iako je popravio najbrže vrijeme u novom krugu, bio je pola sekunde sporiji od momčadskog kolege i krenut će u prvu utrku u karijeri s 18. mjesta. Gasly nije imao dovoljno dobro vrijeme za prolazak, ali mu je i izbrisan brzi krug, pa će utrku krenuti s 20. mjesta.

Ispali u Q1: Sargeant (16.), Magnussen, Piastri, De Vries, Gasly (20.)

Q2

Stroll je prvi postavio vrijeme u drugoj kvalifikacijskoj rundi s 1:32.3s, što bi bilo najgore vrijeme u Q1. Alonso je brzo popravio najbrže vrijeme na 1:31.0s, ali Mercedesi su bili brži od Španjolca.

Max Verstappen je konačno pokazao što može njegov Red Bull. Preuzeo je prvo mjesto s krugom od 1:30.503s, a Perez je bio 0.243s sporiji. Ferrariji su bili šesti i sedmi. Eliminacija u kvalifikacijama prijetila je Zhou, Strollu, Oconu, Tsunodi i Albonu, koji je imao samo jedan brzi krug. Napravio je grešku i izašao iz granica staze te su kvalifikacije za njega već tada završile.

Ocon i Hulkenberg su fantastičnim krugovima bržim od 1.31.0s izborili Q3, a Stroll je uhvatio posljednju slamku spasa. Bio je 0.254s brži od Norrisa i kao deseti je izborio posljednju kvalifikacijsku rundu.

Ispali u Q2: Norris (11.), Bottas, Zhou, Tsunoda, Albon (15.)

Q3

Verstappen (1:29:897s) i Charles Leclerc (+0.103s) visoko su postavili ljestvicu u Q3. Sergio Perez bio je najbliži pratitelj na trećem mjestu s više od dvije desetinke zaostatka.

Carlos Sainz nije imao idealan krug i bio je dvije desetinke sporiji od Meksikanca, a svoje brze krugove nešto su kasnije postavili Alonso, Hulkenberg i Mercedesi.

Španjolac je postavio četvrto vrijeme treninga s 0.439 sekundi zaostatka.

Objava Verstappen i Perez ispred Ferrarija u prvim kvalifikacijama se u Bahreinu! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić