Završen je prvi dan Velike nagrade Španjolske 2024. Odvožena su dva slobodna treninga, a na onom drugom, voženom u kasno poslijepodne na stazi Catalunya u blizini Barcelone, najbrži krug odvozio je Lewis Hamilton u bolidu Mercedesa.

Iza sedmerostrukog svjetskog prvaka, na drugom mjestu, petak je završio domaći vozač – Carlos Sainz u Ferrariju. Razlika između prve dvojice bila je malene 22 tisućinke sekunde. S trećim vremenom drugi slobodni trening završio je McLarenov vozač, Lando Norris. On je također bio vrlo blizu, u najbržem krugu bio je 55 tisućinki sporiji od sunarodnjaka.

U početnoj fazi ovog drugog slobodnog treninga na Velikoj nagradi Španjolske, vodeću poziciju držao je George Russell u Mercedesu. Na srednje tvrdoj komponenti guma postavio je vrijeme 1:14,089. Tim je rezultatom dosta dugo držao vrh poretka, sve dok nije krenula vožnja na gumama s crvenom oznakom.

Od vozača iz gornjeg dijela poretka, prvi je brzi krug na softu postavio Carlos Sainz u Ferrariju – 1:13,286. Pokušao ga je nadmašiti njegov bivši momčadski kolega, Lando Norris u McLarenu, no ipak je bio 33 tisućinke sporiji od miljenika domaće publike.

Max Verstappen je u svom brzom krugu na mekšim gumama izgledao moćno u prvom i posljednjem sektoru kruga, ali je izgubio velike tri desetinke i srednjem sektoru, tako da nije uspio nadmašiti vremena Sainza i Norrisa. Ranije se Max žalio na balans svog bolida, posebno pri izlasku iz zavoja.

Što nije pošlo za rukom Nizozemcu u Red Bullu, pošlo je sedmerostrukom svjetskom prvaku Lewisu Hamiltonu. On je u svom Mercedesu odvozio krug stazom Catalunya za minutu, 13 sekundi i 264 tisućinke. Posebno dobar bio je u završnom sektoru i na kraju je za dvije stotinke sekunde nadmašio Sainza.

Situacija se naknadno nije više mijenjala te su Hamilton, Sainz i Norris zadržali prva tri mjesta. Dijelilo ih je samo 55 tisućinki sekunde. Verstappen je bio četvrti, sve dok društvo nije iznenadio Pierre Gasly u Alpineu. Nije se očekivalo da bi francuska momčad mogla biti pretjerano konkurentna ovog vikenda, ali Gasly je spojio dovoljno dobar krug za četvrto mjesto. Od Hamiltona je bio sporiji 18, a šest stotinki brži od Verstappena.

Od šestog do osmog mjesta poredali su se momčadski kolege trojice najbržih, ali u nešto drukčijem redoslijedu. Charles Leclerc imao je šesto vrijeme (+0,333), Oscar Piastri sedmo (+0,358), dok je George Russell trening završio na osmoj poziciji (+0,458).

Dobar dan za Alpine kompletirao je Esteban Ocon ulaskom u prvih deset. Bio je sporiji od svog momčadskog kolege preko tri desetinke sekunde, ali to je još uvijek bilo dostatno za devetu poziciju. Malo optimizma za Sauber osigurao je Valtteri Bottas, plasmanom na desetu poziciju. Švicarska momčad još je uvijek jedina bez bodova u Svjetskom prvenstvu.

Haasovi vozači bili su vrlo blizu po vremenima, na 11. i 12. mjestu, iako je Magnussenu to bio drugi, a Hülkenbergu tek prvi trening ovog vikenda. Na prvom je Nijemca mijenjao mladi Oliver Bearman. Sergio Perez završio je dan s 13. vremenom drugog treninga, a iza njega bili su Fernando Alonso u Aston Martinu i oba vozača Visa Cash RB-a. Slijedio je Zhou pa Stroll te na začelju vozači Williamsa.

Treći slobodni trening na rasporedu je u subotu u 12:30, a kvalifikacije počinju u 16 sati.

Objava Drugi trening u Španjolskoj: Hamilton na vrhu, ispred Sainza i Norrisa pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Igor Šestak