Svoju 24. najbolju startnu poziciju u karijeri, Charles Leclerc u Ferrariju osvojio je na Velikoj nagradi Monaka 2024. To je treći put da ovaj monegaški vozač ima pole position na svojoj domaćoj utrci, a otkrit ćemo u nedjelju hoće li to biti ‘treća sreća’ za njega i hoće li konačno dočekati i svoju prvu pobjedu u Monte Carlu. Drugu startnu poziciju osvojio je Oscar Piastri u McLarenu, a treću Carlos Sainz u drugom bolidu Ferrarija.

TIJEK KVALIFIKACIJA:

Uoči trkaćeg vikenda u Kneževini, vremenske su prognoze najavljivale mogućnost kiše za subotnje poslijepodne. Ipak, pokazale su se netočnima u ovom slučaju. Kvalifikacije su počele po sunčanom vremenu, nebo iznad Monte Carla bilo je pretežno vedro, uz temperaturu zraka od 21 Celzijevog stupnja i temperaturu staze od visokih 47 stupnjeva.

Uoči početka kvalifikacija, usprkos činjenici da je Max Verstappen osvojio svih sedam najboljih startnih pozicija u ovoj godini, favorit za pole position bio je Charles Leclerc. Zašto? Zbog brzine i samopouzdanja koje je demonstrirao na slobodnim treninzima. Ferrarijev vozač bio je najbrži na drugom i na trećem treningu.

Ne kaže se uzalud da su kvalifikacije na VN Monaka najvažnije kvalifikacije u Svjetskom prvenstvu Formule 1. Poredak u subotu u velikoj mjeri određuje i poredak na kraju Grand Prix vikenda.

Q1 – eliminirani vozači: Alonso, Sargeant, Perez, Bottas, Zhou

Kad je svih 20 vozača odradilo svoje prve mjerene krugove, poredak je izgledao vrlo neobično pa su na vrhu bili Hülkenberg i Magnussen u bolidima Haasa, no ubrzo su stvari ipak počele sjedati na svoje mjesto i prema vrhu su se probijale uobičajene face. Ipak, bilo je velikih iznenađenja.

Najbrži krug u Q1 odvozio je George Russell u Mercedesu (1:11,492). Dobro su izgledale Srebrne strijele pa je Lewis Hamilton bio treći, a između njih se smjestio još jedan bolid pogonjen Mercedesovim motorom – Oscar Piastri u McLarenu bio je drugi. Slijedila su dva Ferrarija, Sainz ispred Leclerca, a onda Albon u Williamsu i tek na sedmom mjestu Verstappen u Red Bullu.

Za najveće iznenađenje pobrinuo se njegov momčadski kolega Perez, plasmanom na tek 18. mjesto, a još jedna velika žrtva prve runde kvalifikacija bio je Alonso, eliminiran kao 16. u poretku. Uz njih, subotnju vožnju po ulicama Monte Carla okončali su Sargeant, Bottas i Zhou. Još jedan jako loš dan za Sauber.

Q2 – eliminirani vozači: Ocon, Hülkenberg, Ricciardo, Stroll, Magnussen

Verstappen i Sainz otvorili su drugu kvalifikacijsku rundu izvrsnim krugovima. Nizozemac je postavio vrijeme 1:11,196, a onda je svoj krug još 19 tisućinki sekunde brže odvezao Španjolac u Ferrariju. Nekoliko minuta kasnije stigao je Verstappenov odgovor – 1:11,019. Razlike su bile tako male, da nitko nije mogao sasvim siguran u prolazak dalje.

U nastavku su izvrsnu brzinu demonstrirali vozači McLarena. Najbrži krug u Q2 imao je Norris (1:10,732), dok je Piastri bio treći sa samo 24 tisućinke zaostatka za momčadskim kolegom. Između njih smjestio se Verstappen s Red Bullom. Leclerc je bio četvrti sa zaostatkom manjim od jedne desetinke sekunde, a najugodnije iznenađenje kreirao je Gasly, smjestivši bolid Alpinea na petu poziciju.

Prošli su dalje i Mercedesovi vozači, Sainz s Ferrarijem, Tsunoda s RB-om i kao deseti – Albon u Williamsu. Mjesta među deset najboljih nije bilo za Haasov dvojac, kao niti za Ocona, Ricciarda i Strolla. S obzirom na Alonsovu eliminaciju u prvoj rundi, Aston Martinu se ne piše dobro u Kneževini.

Q3 – pole position za Charlesa Leclreca u Ferrariju

U završnoj rundi kvalifikacija imali smo po dva bolida McLarena, Ferrarija i Mercedesa, Verstappena u Red Bullu, Gaslyja u Alpineu, Tsunodu u RB-u i Albona u Williamsu.

Svoj prvi mjereni krug Leclerc nije otvorio na najbolji način i nije bio najbrži u prvom sektoru, a još je prijavio momčadi da se nešto pomaklo kod papučica u bolidu. Ipak, druga dva sektora bila su sjajna i zasjeo je na vrh s vremenom 1:10,418.

Jako blizu bio je Piastri, samo 26 tisućinki sporiji od Leclerca. Verstappen je imao dobar prvi sektor, ali krug je okončao na trećem mjestu, sa zaostatkom od desetinke i pol. Slijedili su Sainz, Russell, Norris i Hamilton. Čekao se završni obračun za pole position.

Leclerc je u drugom mjerenom krugu išao još dosta brže, popravio je svoj rezultat na 1:10,270 i to je bilo dovoljno za pole position, njegov treći u Monte Carlu. Piastri je zaostao desetinku i pol, Sainz dvije i pole. To su bila trojica najbržih. Norris četvrti, Russell peti, a Verstappen šesti nakon što je odustao od svog završnog kruga nakon kontakta sa zaštitnom ogradom u prvom zavoju.

Objava Leclerc treći put u karijeri osvojio pole position na ulicama Monte Carla pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Igor Šestak