Max Verstappen u Red Bullu je pobijedio na utrci za VN Miamija te je time povećao svoju prednost u poretku vozača. Drugo mjesto je zauzeo njegov momčadski kolega Sergio Perez, a treći je završio Fernando Alonso u Aston Martinu.

Četvrtu poziciju je zauzeo George Russell u Mercedesu, a peti je bio Carlos Sainz u Ferrariju. Lewis Hamilton u drugom Mercedesu je završio šesti, Charles Leclerc u drugom Ferrariju sedmi, a Pierre Gasly i Esteban Ocon u Alpineu su završili osmi i deveti. Krug desetorice zatvara Kevin Magnussen u Haasu koji je osvojio svoj drugi bod ove sezone.

Vremena vozača uskoro…

Tijek utrke:

Sama utrka je imala pravi ‘američki’ uvod s posebnim najavama vozača i himnom SAD-a, a staza u Miamiju je bila puna navijača i ljubitelja Formule 1. Na gridu su momčadi radile posljednje pripreme uoči početka utrke čiji je početak bio zakazan za 21:30.

Formacijski krug je prošao bez problema za sve vozače, a onda je na redu bio start utrke za VN Miamija. Perez je na vrhu poretka zadržao prvo mjesto bez problema, a Alonso i Sainz su također uspjeli ostati na 2. i 3. mjestu. Pierre Gasly je bio nakon prvog kruga na četvrtoj poziciji, a George Russell 5. Leclerc je uspio otići jedno mjesto naprijed ispred Haasa Kevina Magnussena, a iza njega je vrlo brzo došao i Max Verstappen.

Verstappen je bio jedan od rijetkih vozača koji su utrku krenuli na tvrdim gumama, ali ni to ga nije sputavalo da prolazi kroz grid bez problema. Leclerc je izgubio potom poziciju i od Magnussena i od Verstappena na startno-ciljnom pravcu, a Verstappen je krenuo u ‘lov’ na prvu petoricu.

Logan Sargeant je bio u boksu na promjeni guma i prednjeg krila nakon incidenta u prvim krugovima utrke te se vratio na začelje. Također, i Lando Norris i Nyck De Vries su imali kontakt koji su suci istraživali, a Norris je brzo otišao u bokseve na promjenu guma. Lewis Hamilton na 13. mjestu nije uspjevao pronaći put kroz grid te je ostao na poziciji na kojoj je i krenuo.

Nekoliko krugova kasnije Verstappen je ‘riješio’ i Gaslya i Russella, a Russell je iskoristio taj prelazak te je i on uspio proći vozača Alpinea. Charles Leclerc na osmoj poziciji nije uspjevao proći kraj Magnussena koji se na sve načine borio protiv Ferrarija. U 14. krugu u bokseve je otišao Magnussen je te Leclerc došao u svježi zrak, a krug kasnije je Verstappen prošao kraj Sainza i Alonsa te došao na drugu poziciju, samo četiri sekunde iza vodećeg Pereza.

U tim krugovima su vozači na medium gumama krenuli na promjenu guma u bokseve, a to je dalo priliku vozačima na hardu da napreduju u poretku. Verstappen je na hard gumama skidao puno vremena u odnosu na Pereza koji je bio na mediumu te je bilo pitanje vremena kada će Red Bull povući Pereza u boks na promjenu guma. U 18. krugu su tu promjenu odradili Russell i Leclerc, a krug kasnije i Sainz.

U 20. krugu u boks ulazi vodeći čovjek utrke, Sergio Perez, te je izašao na četvrtoj poziciji iza Estebana Ocona, ali ispred Carlosa Sainza.  Nekoliko krugova kasnije je došla obavijest iz direkcije utrke kako je Sainz pod istragom zbog prebrze vožnje na ulasku u pitlane, a koju minutu kasnije je došla obavijest kako je kažnjen s pet sekundi.

Alonso je ostao prilično dugo na stazi te je tek u 25. krugu otišao u bokseve. Izašao je par sekundi iza Sainza, ali je kroz krug sustigao sunarodnjaka i došao u DRS zonu. Sljedeći krug je Alonso prošao kraj Sainza te došao do četvrte pozicije iza Ocona. Russell je u međuvremenu prošao Hulkenberga i došao do  sedme pozicije, iza Lewisa Hamiltona.

U 32. krugu je Hamilton propustio Russella koji je bio na svježim gumama pa su obojica pokušala sustići Ocona ispred sebe koji je bio na istoj strategiji kao i Hamilton. U 34. krugu je Hulkenberg, s tvrdih guma, odlučio otići u bokseve te je stavio novi set srednje tvrdih guma. Nekoliko krugova kasnije Leclerc je na kratko prošao kraj Magnussena, a ovaj je vratio poziciju samo dva zavoja kasnije.

Russell je bio vidno brži te je u tom istom krugu prošao kraj drugog Ferrarija Carlosa Sainza bez većih problema te je došao četvrte pozicije. Krug kasnije je u bokseve otišao Lewis Hamilton koji je odvozio čak 37 krugova na tvrdim gumama, a vratio se na 12. mjesto. Kroz nekoliko krugova je došao do 10. mjesta te je krenuo u ‘lov’ na Magnussena i Leclerca ispred sebe.

Jedini vozači koji nisu odradili pitstop do 40. kruga su bili Verstappen i Stroll. Verstappen je na već istrošenom hardu imao bolji tempo od Pereza koji je bio na 20 krugova svježijim gumama, ali ni to mu nije puno pomoglo. U 43. krugu je Stroll otišao u bokseve te se vratio na srednje tvrdim gumama na 15. poziciji.

U 45. krugu je u bokseve otišao i aktualni prvak Verstappen te se vratio samo sekundu i sedam desetinki sekunde iza Pereza koji je bio na istrošenim tvrdim gumama. Već krug kasnije je ušao u DRS zonu te je na startno-ciljnom pravcu bio ”sitting duck” Verstappenu. Max je odmah postavio i najbrži krug utrke te se bez problema odvojio na vrhu.

U 53. krugu je Gasly došao pod pritisak Leclerca koji ga je natjerao na pogrešku na kraju startno-ciljnog pravca te je Ferrarijev vozač došao do šeste pozicije. Na sljedećem pravcu je izgubio poziciju i od Hamiltona koji je bio na svježijim gumama. Potom je pod pritisak Hamiltona došao i Leclerc te je u sljedećem krugu izgubio i šestu poziciju od bržeg Mercedesa.

Do kraja utrke nije bilo većih promjena te je Verstappen uvjerljivo pobijedio ispred svog momčadskog kolege Sergia Pereza. Verstappen je postavio i najbrži krug utrke te je povećao svoje vodstvo u poretku vozača. Alonso je mirno priveo utrku kraju te došao do još jednog pobjedničkog postolja.

Objava Max Verstappen pobjednik VN Miamija! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: fermen