Aktualni svjetski prvak Max Verstappen ostvario je sedmu pobjedu ove sezone na Red Bull Ringu i time peti put u karijeri slavio u Spielbergu.

Iza njega završio je Charles Leclerc u Ferrariju i Sergio Perez u Red Bullu, a Verstappen je pobjedom povećao prednost u poretku vozača na 81 bod.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenda.

Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu. ‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za rijetke vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.

Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

Logan Sargeant (4) – Jedna od solidnijih utrka za Sargeanta ove sezone, iako je opet bio sporiji od Albona tijekom vikenda.
Alexander Albon (5) – Prenio je solidan tempo Williamsa iz Kanade u Austriju, ali nije osvojio bodove koji bi razveselili Williams.
Nyck de Vries (4) – Drugu utrku zaredom izgurao Magnussena sa staze, zbog čega je zasluženo dobio kaznu. Nije baš imao sreće s VSC-om, ali po ničemu fantastičan u Austriji.
Yuki Tsunoda (4) – Jedan od slabijih vozača u Austriji. Radio je puno grešaka, a kad nije, svakako se nije pozitivno isticao po brzini, kao i njegov AlphaTauri.
Nico Hülkenberg (7) – Fantastičan vikend za Hülkenberga u kojem je osvojio tri boda u sprint utrci. Na njegovu žalost, u nedjeljnoj utrci nije imao sreće. Odustao u 13. krugu zbog kvara na bolidu, ali svejedno je Haasu donio važne bodove u konstruktorskoj borbi.

Kevin Magnussen (4) – Odradio je slab vikend u kojem je njegov krajnji rezultat ispao još gori zbog nesreće u utrci. Oštetio je podnicu nakon što ga je Nyck de Vries izgurao na stazi, ali svakako mu je nedostajalo brzine tijekom vikenda u usporedbi s njegovim momčadskim kolegom.
Fernando Alonso (6,5) – Nije bio konkurentan u Austriji kako smo naviknuli od njega ove sezone, ali Alonso je svejedno osvojio 13 bodova i ‘strpao u džep’ dva peta mjesta iz sprint utrke i obične utrke na Red Bull Ringu.
Lance Stroll (5,5) – Jedan od kvalitetnijih vikenda za Strolla ove sezone. Parirao je, čak i bio bolji od Alonsa tijekom subote i u kvalifikacijama u petak. Međutim, Stroll je zakazao kada je bilo najbitnije – u utrci. Završio je deveti nakon što je izgubio pozicije tijekog virtualnog safety cara.
Valtteri Bottas (4) – U utrci je naletio na dio bolida Yukija Tsunode zbog čega je izgubio četiri pozicije u prvom krugu. Slabiji od momčadskog kolege u vikendu u kojem se nije istaknuo po ničemu pozitivnom.
Zhou Guanyu (5) – Utrku završio na 12. mjestu, tri iznad momčadskog kolege. Također je jedan od samo dva vozača koji su odvozili cijelu utrku bez ijednog prekršaja za granice staze.

Oscar Piastri (5) – Treba uzeti u obzir da je Piastri ovog vikenda vozio bez velikih nadogradnji u kojima je mogao uživati Lando Norris. Stoga, lakše je ‘progledati kroz prste’ australskom rookieju na slabijem vikendu u Austriji. U utrci je imao težak zadatak spasiti što se spasiti moglo nakon što mu je u dodiru s Magnussenom oštećeno krilom.
Lando Norris (9) – Kvalificirao se treći za sprint utrku i četvrti za utrku. Odradio sjajni vikend, iako je u sprint utrci završio deveti. Taj se rezultat više može pripisati ludim kišnim uvjetima nego Norrisovom kiksu. U utrci ga je iznenadila vlastita brzina.
Pierre Gasly (4) – Također žrtva naknadno dodijeljenih kazni, ali imao je odlične borbe na početku utrke. Naravno, te kazne su poništile dobar posao, ali sam si je kriv. Još hvata pravu formu.
Esteban Ocon (4) – Težak vikend za Alpine. Ocon je u Austriju došao kao jedan od vozača u najboljoj formi na gridu, ali može se veseliti jedino sedmom mjestu na Red Bull Ringu u sprint utrci. U nedjeljnoj utrci je zaradio 30 sekundi vremenske kazne, što je bilo najviše na gridu.
George Russell (6) – Bio jedan od dva vozača na gridu koji je utrku odvozio bez prekršaja za kršenje granica staze. U sprint kvalifikacijama je završio 15. zbog problema s hidraulikom, ali je u kratkoj utrci odradio maksimum i završio osmi. Odvozio je čistu i pristojnu utrku u skladu s lošijom formom Mercedesa u Austriji i osvojio sedmo mjesto nakon kazne Hamiltona nakon utrke.

Lewis Hamilton (5) – Težak vikend za Mercedes u kojem je Hamilton svakako izgledao kao bolji vozač ‘srebrnih strijela’. Zaradio je kaznu nakon utrke zbog koje je izgubio jedno mjesto (sa sedmog na osmo) od momčadskog kolege.
Carlos Sainz (7,5) – Treće mjesto u sprint utrci bolje ilustrira njegov kvalitetni vikend nego šesto mjesto utrci, koja je kompromitirana sporim zaustavljanjem u boksu tijekom VSC-a i deset sekundi vremeneske kazne koju je dobio nakon utrke. Ipak, Sainz je vozio na zadovoljavajućoj razini u Austriji.
Charles Leclerc (8,5) – Najbolji rezultat sezone! Izgleda kako forma Ferrarija ide u uzlaznom smjeru, a veseli što se isto može reći za formu njihovih vozača. Leclerc je odvozio odličnu utrku, a Ferrari je zahvaljujući drugom njegovom postolju ove sezone blizu drugog mjesta u poretku konstruktora.
Sergio Perez (7) – Na kraju je spasio što se spasiti moglo i završio utrku na trećem mjestu. Međutim, teško je zanemariti da je Perez četvrtu utrku u nizu ispao u Q2, što je glavni razlog zašto je Verstappen u pet utrka praktički okončao borbu za naslov, koja čak i u Miamiju, na papiru, bila napeta.
Max Verstappen (9) – Izdominirao cijeli vikend. Verstappen je u Austriju došao vodivši svaki krug zadnje četiri utrke, niz koji je na Red Bull Ringu konačno zaustavljen. Ipak, njegov niz pobjeda nije okončan, pa je tako uzeo sedmu pobjedu u sezoni i time povećao prednost u prvenstvu vozača na 81 bod.

Objava Ocjene s VN Austrije: Verstappen u nevjerojatnoj formi, sjajan Leclerc i fantastičan Norris pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić