Ništa novo nismo vidjeli na vrhu na Velikoj Nagradi Belgije. Max Verstappen osvojio je osmu uzastopnu utrku i time stigao na drugo mjesto vječne liste, iza Sebastiana Vettela koji je 2013. osvojio devet utrka u nizu.

Drugi je završio Sergio Perez u drugom Red Bullu, ali s osjetnim zaostatkom od 22 sekunde. Treći je završio Charles Leclerc, koji je time osvojio treće postolje u trećem sprint vikendu ove sezone.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenda.

Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu. ‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za izuzetne vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Tako izuzetne vožnje rijetko vidimo, stoga neće često biti ni ocjene 10. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.

Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

• Logan Sargeant (5) – Mnogi ne obraćaju puno pažnje na američkog rookieja, ali nekako hvata konce i vozi sve bolje. Ipak, cijelu utrku vozio je pri dnu poretka, iako je završio samo osam sekundi iza Albona. Kao i momčadski kolega, imao je problema s degradacijom guma.
  • Alexander Albon (6) – Albon je impresionirao u utrci. Njegov Williams bio je raketa na ravnicama, a činilo se kako bi Albon mogao opet biti među osvajačima bodova. Ipak, Williams je imao previše problema s degradacijom guma na stazi Spa-Francorchamps.
  • Daniel Ricciardo (5,5) – U sprintu je bio konkurentan i završio 10. u mjenjaču Estebana Ocona. Utrku je startao iz zadnjeg reda na gridu nakon što mu je obrisan odličan krug u Q1 zbog kršenja granica staze. Šteta, jer bi s tim vremenom bio oko momčadskog kolege tijekom utrke. Ipak, pravi test za Australca tek slijedi. Prije deset dana je tek sjeo u AlphaTauri, a sad ima vremena za prilagodbu tijekom ljetne stanke.
  • Yuki Tsunoda (8) – Fantastičan vikend za Tsunodu! Nema baš sreće što je svaki put ove sezone u bodovima završio kao deseti, a nekoliko puta i 11. U jednom trenutku utrke bio je na sedmom mjestu, ali očito je bilo kako nije imao brzinu za parirati Russellu, Norrisu i Oconu. Na kraju je skoro ‘ukrao’ deveto mjesto od Strolla.
  • Nico Hülkenberg (5) – Stvarno nije imao sreće u Belgiji. Bio je zadnji u kvalifikacijama, sprint kvalifikacijama i utrci te predzadnji u sprintu. Nije uspio odvoziti brzi krug u sprint kvalifikacijama jer je zakasnio proći kroz cilj, a utrku je startao iz boksa nakon što je uzeo novu pogonsku jedinicu. Koliko Nijemac nije imao sreće u Belgiji potvrđuje činjenica da mu se skoro pokvario novi motor prije utrke.
(Photo by Peter Fox/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool
  • Kevin Magnussen (5) – Sprint je završio na 14. mjestu, utrku na 15. Prilično anoniman vikend za Magnussena, koji ove sezone ima najmanje bodova od 18 (od 21) vozača s osvojenim bodovima u prvenstvu.
  • Fernando Alonso (7,5) – Nakon slabijih vožnji i forme Aston Martina u Velikoj Britaniji i Austriji, Alonso se vratio u Top 5 i solidnom vožnjom osvojio dobre bodove. Sigurno je razočaran što nije mogao parirati izravnom konkurentu u prvenstvu, Hamiltonu, ali Aston Martin otišao je na ljetnu pauzu u nešto vedrijem ozračju nakon dva teška vikenda. Istaknut ćemo još netipičnu pogrešku Alonsa tijekom sprinta. Izletio je sa staze i završio sprint u zaštitnoj ogradi.
  • Lance Stroll (6) – Klasičan vikend za Strolla. Bio je sporiji od Alonsa, slupao je bolid u sprint shot-outu, a nakon velike borbe u sredini poretka odlazi iz Belgije s devetim mjestom i dva osvojena boda. Strategija ga je vjerojatno koštala borbe s Oconom i Norrisom, ali barem je sačuvao poziciju od Tsunode.
  • Valtteri Bottas (6) – 12. mjesto koje je osvojio u utrci vjerojatno je bio plafon za Alfu Romeo u Belgiji, koja nije baš staza koja odgovara karakteristikama njihovog bolida. Ipak, Bottas je odradio korektan vikend i bio bolji od momčadskog kolege u svakoj sesiji.
  • Zhou Guanyu (5) – U sprintu je završio 15., a u utrci 13. Prilično skroman vikend za Zhoua, koji ipak bio korak iza Bottasa tijekom vikenda. Alfa Romeo ipak nije pokazala formu kao i u Mađarskoj, gdje su oba vozača izborila Q3. Ako nešto možemo istaknuti iz vožnje Zhoua u Belgiji, to bi onda bio solidan ritam koji je pokazao krajem utrke, kada je napredovao nekoliko pozicija.
  • Oscar Piastri (7) – Mladi Australac sve je bolji i bolji! U Belgiji je bio najbolji McLaren i pokazao da može raditi velike stvari i dok se Norris muči. Vodio je prve krugove u F1 tijekom sprinta, ali nažalost ostatak njegovog vikenda upropastio je sudar u prvom zavoju utrke s Carlosom Sainzom. Komisija sudaca procijenila je da se radilo o trkaćem incidentu, što je poštena procjena.
  • Lando Norris (7) – Čudan vikend za Britanca. Odabrao je postavke bolida koje su prioritizirale downforce, a taj se odabir pokazao pogrešnim. Kroz vikend je bio sporiji od Piastrija, ali je sve iznenadio i odradio čudesan stint od 27 krugova na soft gumama u utrci i time se s 18. mjesta probio do sedmog mjesta i solidnih bodova.
  • Pierre Gasly (7,5) – Iako je u utrci završio kao 11. dok je Ocon bio osmi, Gasly je svejedno osvojio više bodova u Belgiji od sunarodnjaka. Odvozio je sjajnu sprint utrku i završio treći te osvojio pet bodova, ali ako se Alpine želi uključiti u borbu za peto mjesto u poretku konstruktora s McLarenom, njihov vozački dvojac morat će ubaciti u višu brzinu.
  • Esteban Ocon (7) – U sprintu nije bio sjajan kao Gasly, ali je zato odvozio fantastičnu utrku. Pronašao je brzinu nakon prelaska na soft gume u 25. krugu i osvojio četiri boda.
  • George Russell (6) – Solidan u sprintu i u utrci, ali prilično loš u kvalifikacijama. U kvalifikacijama za utrku kasnio je sedam desetinki za Lewisom i nastavlja trend ‘toplo-hladnih’ vožnji ove godine.
  • Lewis Hamilton (8) – Pokazao kvalitetu tijekom vikenda u kojem su se Mercedesu pojavili neočekivani problemi. Svima u ‘srebrnim strijelama’ pao je mrak na oči kada su shvatili da se poskakivanje vratilo u Belgiji, ali Hamilton je unatoč problemima i nestabilnom stražnjem kraju bolida osvojio četvrto mjesto u utrci. Isti bi rezultat ostvario u sprintu, da nije dobio (prema mišljenju autora teksta nezasluženu) kaznu od pet sekundi zbog sudara s Perezom. Mercedes ima prednost od 51 bod ispred Aston Martina u poretku konstruktora, a Hamilton je nakon Belgije na samo bod zaostatka za Fernandom Alonsom u borbi za treće mjesto u poretku vozača.
  • Carlos Sainz (5,5) – Sainz nije imao sreće u Belgiji. U sprintu je pokazao vrlo dobar tempo i uz malo više sreće bi osvojio treće mjesto. Solidno je startao utrku, ali odustao je zbog štete na bolidu nakon trkaćeg incidenta s Piastrijem u prvom zavoju. Iako Španjolac smatra da je Piastri kriv za sudar, nije mu bio potreban takav potez preko cijele staze prilikom kočenja, kao ni komentari nakon utrke. Ipak, neupitno je da bi Sainz ostvario vrlo solidan rezultat da je završio utrku. Istaknut ćemo kako mu je to bilo prvo odustajanje u sezoni.
  • Charles Leclerc (8,5) – Vrlo korektan vikend za Leclerca. Osvojio je treće postolje u sezoni i drugi pole position, a zanimljiv je podatak kako je Leclerc sva tri postolja ove sezone osvojio u sprint vikendima (Azerbajdžan, Austrija, Belgija). U svakom slučaju, s bodovnim ulovom u Belgiji približio je Ferrari trećem mjestu u poretku konstruktora (Aston 196 bodova, Ferrari 191). Osim toga, prestigao je Russella i Sainza u poretku vozača, iako s Britancem ima isti broj bodova.
  • Sergio Perez (6) – Prolazna ocjena za Pereza, koji je u Belgiji bio na puno boljoj razini nego što je bio slučaj u posljednja dva mjeseca. U sprintu je odustao nakon sudara s Lewisom Hamilton, zbog čega je sedmerostruki svjetski prvak kažnjen s pet sekundi. Dojma sam kako je Perez utrku mogao završiti s manjim zaostatkom za Verstappenom, uzevši u obzir da je Nizozemac startao 6., a Perez je vodio utrkom do 17. kruga. Ipak voze isti bolid, a s obzirom na veliku razliku u utrci, ni razlika među ocjenama ne bi trebala biti manja.
  • Max Verstappen (9) – Teško je više pronaći riječi za opisati aktualnog svjetskog prvaka. Najprije je u petak u kvalifikacijama, koje su se činile vrlo napetim, osvojio pole position za osam desetinki ispred Charlesa Leclerca, koji je ipak naslijedio pole position jer je Nizozemac imao pet mjesta kazne zbog promjene mjenjača. U sprintu je prestigao Piastrija nakon sigurnosnog automobila za pobjedu, a u nedjeljnoj utrci je opet demonstrirao moć. Do vodstva mu je trebalo skoro pola utrke, ali kada je prestigao momčadskog kolegu Pereza, Verstappen je bio klasa za sebe. Na kraju je odmaglio do pobjede za čak 22 sekunde, a istaknuo se po šaljivim porukama s direktorom utrke, koji nije bio zadovoljan njegovom (pre)brzom vožnjom na starim gumama. Ah, ta dominacija…

Objava Ocjene s VN Belgije: Verstappen briljirao kao i obično, Leclerc je ‘stao na noge’! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić