Max Verstappen, Lando Norris i Sergio Perez zauzeli su pobjedničko postolje na Velikoj Nagradi Mađarske. Aktualni prvak osvojio je sedmu uzastopnu utrku i time povećao prednost u poretku na 110 bodova, a Norris je prvi put u karijeri završio na postolju u uzastopnim utrkama.

Daniel Ricciardo vratio se utrkivanju ranije od očekivanog, a debitirao je s pozitivnom ocjenom.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenda.

Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu. ‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za izuzetne vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Tako izuzetne vožnje rijetko vidimo, stoga neće često biti ni ocjene 10. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.

Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

• Logan Sargeant (4) – Nikako da zabljesne i pokaže talent. Odustao krajem utrke zbog nepotrebnog izvrtanja na stazi.
  • Alexander Albon (6) – Žalit će što je došao blizu bodova, a otišao praznih ruku. Ipak, Albon radi najbolje što može u Williamsu koji je sporiji od konkurencije.
  • Daniel Ricciardo (6) – Dobrodošao nazad, Ricciardo! Usred sezone uskočio u bolid AlphaTaurija i pokazao solidnu brzinu. Završio ispred Tsunode i u kvalifikacijama i utrci, ali AlphaTauri nije imala potrebnu brzinu za osvajanje bodova. Za Ricciarda je bio vikend u kojem se vratio utrkivanju i svakako će očekivanja kroz sezonu rasti.
  • Yuki Tsunoda (4) – Hungaroring je bio najveći test ove sezone za Tsunodu. Ricciardo je doveden u AlphaTauri umjesto De Vriesa, a Tsunoda je mogao potvrditi svoj status i reputaciju koju gradi cijelu sezonu. Ipak, bio je lošiji od Ricciarda u čuvanju guma, zbog čega je iza njega završio u utrci. AlphaTauri ima spor bolid ove sezone i svakako se teško istaknuti u takvoj mašini, ali Tsunoda je do sada pokazivao više kvalitete nego što je bio slučaj na Hungaroringu.
  • Nico Hülkenberg (5) – Izvlači maksimum iz Haasa u kvalifikacijama, ali bolid je prilično neuvjerljiv u utrkama. Hulk je tu, kao i njegov momčadski kolega, nemoćan u konkurenciji.
  • Kevin Magnussen (4) – Nastavlja s vrlo neuvjerljivom formom ove sezone. Šestu utrku u nizu završava među najgorih pet vozača. Za Hulkenbergom posebno kasni u kvalifikacijama i pitam se je li mu sigurno mjesto u Haasu i sljedeće godine, s obzirom da Danac ima ugovor do kraja sezone.
    Fernando Alonso (5) – Čini se kako je Aston Martin izgubio priključak u odnosu na konkurenciju. Alonso je bio nemoćan i nije mogao konkurirati Mercedesu, McLarenu i Ferrariju. Zabrinjavajući znak za hit ekipu ove sezone, ali Alonso je još uvijek na trećem mjestu poretku vozača. Nakon utrke se ispričao za pogrešku tijekom zaustavljanja u boksu.
  • Lance Stroll (5) – Kao i Alonso, nije pokazao previše na Hungaroringu. Opet je odradio slabije kvalifikacije, ali solidnom utrkom došao je do 10. mjesta i zadnjeg boda.
  • Valtteri Bottas (4,5) – Kvalificirao se u Q3. Alfa Romeo u Mađarskoj je mogla imati sjajan vikend i najbolji bodovni plijen ove sezone. Bottas nije učinio ogromnu grešku kao njegov momčadski kolega, ali je bio lagana meta na gridu i drugu utrku u nizu završava na 12. mjestu.
  • Zhou Guanyu (3) – Tragičar vikenda. U subotu je imao najbolju vožnju karijere i kvalificirao se na peto mjesto. Sve je upropastio u prvom krugu utrke. Loše je startao i izgubio nekoliko pozicija, a u pokušaju da nadoknadi izgubljeno je blokirao kotačima i uzrokovao veliki sudar koji je kompromitirao i utrke Ricciarda te oba Alpinea. Ipak, Zhou je bljesnuo na Hungaroringu i dignute glave može ići u Belgiju.
  • Oscar Piastri (8) – Još jednom je pokazao kako ne zaostaje puno za iskusnijim Norrisom. Dapače, Piastri je fantastično startao u utrku. Iskoristio je situaciju u prvom zavoju i napredovao do drugog mjesta iz drugog plana. Izgubio je drugo mjesto od Norrisa tijekom zaustavljanja u boksu, a kasnije je priznao da mora još poraditi na čuvanju guma. Tu je u pravu.
  • Lando Norris (9) – Još jedan maestralan vikend za Norrisa i prvi put u karijeri osvojio je postolje na uzastopnim utrkama. Imao je sjajan tempo u utrci i završio na drugom mjestu ispred Pereza i Hamiltona.
  • Esteban Ocon (4) – Odustao iz utrke nakon sudara u prvom zavoju utrke. Druga uzastopna utrka u kojoj oba Alpinea odustaju iz utrke.
  • Pierre Gasly (4) – Odustao zbog sudara u prvom zavoju utrke i imao je skoro identičan vikend kao i momčadski kolega. Odradio je i nešto slabije kvalifikacije i ispao u Q2 dok su obje Alfe bile u Q3. Alpine je na početku sezone bio prilično brži od McLarena, a sada zaostaju 40 bodova u poretku konstruktora.
  • George Russell (7,5) – Startao je tek 18. , ali u utrci je odradio sjajan posao. Napredovao je sve do šestog mjesta i time osvojio solidne bodove unatoč lošem plasmanu u subotu.
  • Lewis Hamilton (8) – Osvojio je prvi pole position nakon skoro 600 dana i VN Saudijske Arabije 2021, ali na kraju nije završio ni na postolju. Loše je startao i izgubio je tri pozicije u prvom krugu. Krajem utrke pokazao je brzinu s kojom je završio na pole positionu, ali nije uspio uhvatiti trećeplasiranog Pereza i drugog Norrisa. Ipak, s veseljem može čekati iduću utrku, sedmerostruki svjetski prvak u sve je boljoj formi.
  • Carlos Sainz (4) – Nije imao pehova i nije činio toliko greški kao Leclerc, ali nije se uspio istaknuti u Mađarskoj. Leclerca nije mogao prestići na početku utrke čak ni na svježijim gumama. Kao i cijeli Ferrari, mora poraditi na formi.
  • Charles Leclerc (5) – Još jedan vikend za zaborav za Leclerca i cijeli Ferrari. Monegažanin je imao problematičan vikend u kojoj se radio pogreške, a veliku pomoć mu nije pružio ni Ferrari, koji je odabrao upitnu strategiju u utrci. Nije se ni Leclerc istaknuo po dobrome, s obzirom da je sam kriv za kaznu koju je dobio zbog ubrzavanja u boksu. Utjehu može pronaći u tome što je unatoč svim problemima bio uvjerljiviji od Sainza.
  • Sergio Perez (6,5) – Još jedne kvalifikacije u kojima je Perez podbacio, ali barem se kvalificirao u Q3, a u utrci je popravio dojam i osvojio šesto postolje ove sezone.
  • Max Verstappen (9,5) – Nema dvojbe da je Red Bull dominantan bolid, ali leteći Max konkurenciji ne dozvoljava ni nadu za iznenađenje. U prvom zavoju je svladao Hamiltona i preuzeo vodstvo utrke, koje je čvrsto čuvao do kraja utrke. Drugoplasiranog Norrisa je ostavio 33 sekundi iza sebe u utrci, što je najveća pobjeda ove sezone. Pobjeda na Hungaroringu bila mu je sedma uzastopna ove sezone.

Objava Ocjene s VN Mađarske: Ricciardo debitirao s prolaznom ocjenom, Zhou propustio veliku šansu! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić