Francuski mediji objavili su u četvrtak kako je u 81. godini preminuo Jean-Pierre Jabouille, čovjek koji se natjecao u Formuli 1 tijekom 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća.

Naslovna fotografija: Anthony Joh – Renault F1

Jean-Pierre Jabouille debitirao je u Formuli 1 na Velikoj nagradi Francuske 1975. godine u bolidu momčadi Tyrell. Godinu kasnije osvojio je Europsko prvenstvo Formule 2, pobijedivši na tri utrke. U Formuli 1 se opet pojavio ’77 s Renaultom, no nije uspio završiti niti jednu od četiri utrke na kojima je nastupio.

Nastavio je voziti za Renault, s kojim je bio usko vezan, a prvi značajniji rezultat ostvario je krajem 1978. kad je završio četvrti na VN SAD-a u Watkins Glenu. Naredne su sezone ponovno bile obilježene velikim brojem odustajanja, no ostvario je i dvije pobjede. Slavio je 1979. na domaćem terenu u Dijonu i donio Renaultu prvu F1 pobjedu, a godinu kasnije osvojio je Veliku nagradu Austrije. Zadnji se put u F1 pojavio 1981., a povukao se nakon loma noge na VN Kanade te godine. Ukupno je kroz karijeru upisao 49 startova u najprestižnijoj trkaćoj seriji.

Osim Formule 1, Jabouille je često sudjelovao i na utrkama 24 sata Le Mansa, a četiri puta je osvajao treće mjesto u svojoj klasi. Vozio je i utrke sportskih automobila, a po završetku vozačke karijere, jedno je vrijeme vodio Peugeot Sport, gdje je naslijedio Jeana Todta.

Vozač rođen 1. listopada 1942. u Parizu preminuo je 2. veljače 2023.

“Crna godina za Francuze i trenutak velike tuge”, napisao je Alain Prost na svom Instagram profilu. “Počivao u miru Jean-Pierre. Bio si istinski prijatelj, ali i mentor kad sam počeo s utrkivanjem. Tvoji savjeti i analize bili su mi vrlo vrijedni. Francuski autosport puno ti duguje. Zaslužio si mnogo više. Moramo te pamtiti i pamtit ćemo te kao pionira, čovjeka izuzetne iskrenosti.”

Od Jabouillea se ovom porukom oprostio i Alpine: “Nevjerojatno nas je rastužila vijest o smrti Jean-Pierre Jabouillea. Skromnog vozača utrka, briljantnog inženjera i pionira našeg sporta. Jean-Pierre je bio istinski trkač.”

Objava Preminuo bivši F1 vozač i pobjednik dviju utrka Jean-Pierre Jabouille pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Igor Šestak