Polako se spuštaju zavjese na sezonu Formule 1 2022. godine kako ulazimo u posljednju epizodu, zadnju utrku sezone i utrku za Veliku nagradu Abu Dhabija. Prva utrka u povijesti Formule 1 koja je održana u sumrak pod svjetlima novoizgrađene staze Yas Marina u Abu Dhabiju, održana je 2009. godine i ni pandemijske godine nisu spriječile održavanje ove utrke.

Stazu je dizajnirao Hermann Tilke u sklopu višemilijunskog projekta razvoja Yas otoka, koji je uključivao i Ferrari tematski park, Yas vodeni svijet, i koncertnu dvoranu Etihad Park (koja je nekad nosila naziv Du Arena). Osim navedenog, na ovom ljudskom rukom izgrađenom otoku izgrađeni su trgovački centri, golf tereni, te hoteli. Kako bi se poboljšale mogućnosti pretjecanja određene izmjene na stazi su izvršene pred utrku 2021. godine.

Krajem 2014. godine organizatori VN Abu Dhabija su potpisali višegodišnji ugovor za mjesto u kalendaru u budućnosti, no konkretno trajanje ugovora tad nije objavljeno. Prošle godine je ugovor obnovljen do 2030. godine. Staza Yas Marina može primiti oko 60.000 gledatelja, i ulaznice se uglavnom rasprodaju unatoč činjenici da su među najskupljima u kalendaru. 2020. godine utrka je održana 13. prosinca i tako postala treća najkasnije održana utrka za završnicu sezone, no ona je održana pred praznim tribinama. Yas Marina je sasvim drugačiji svijet, Monako Srednjeg istoka i malo toga što nudi nije skupo.

Yas Marina Circuit, Abu Dhabi – Photo Antonin Vincent / DPPI

Nije baš među redovnim izborom za posjetiti onima koji žele proći povoljnije i ispratiti trkaći vikend jer su i najjeftinije ulaznice na “Abu Dhabi brdu” bez rezerviranih sjedećih mjesta prilično skupe. Najjeftinija opcija iznosi oko 5.200 kuna i podrazumijeva trodnevne ulaznice bez osiguranih sjedećih mjesta na Abu Dhabi brdu, hotelski smještaj u višekrevetnim sobama i skroman džeparac. Nešto komfornija opcija bila bi ona koja podrazumijeva ulaznice na zapadnu tribinu, smještaj u hotelu srednjeg ranga i nešto više džeparca. Takva opcija košta oko 9.300 kuna. Za one s najdubljim džepom željnih najboljeg iskustva tu je F1 Experiences paket, smještaj u hotelu s četiri zvjezdice i više novca za trošiti na hranu, piće i slobodno vrijeme, no za takvu varijantu potrebno je izdvojiti oko 36.000 kuna. Na kraju, u Yas Marini je samo nebo granica, postoje i VIP ulaznice i ekskluzivni hoteli uz stazu.

Putovanje u Abu Dhabi sigurno je posebno iskustvo, te nije loše znati sljedeće.

  • Ujedinjeni Arapski Emirati su država na obali Perzijskog i Omanskog zaljeva. Nalaze se na istoku Arapskog poluotoka u Jugozapadnoj Aziji. Graniče se sa Saudijskom Arabijom i Omanom. Sastoje se od sedam emirata, Abu Dhabija, Ajmana, Dubaija, Fujairaha, Ras al-Khaimaha, Sharjaha i Umm al-Quwaina. Pješčana pustinja zauzima većinu zemlje. Duž obale nalaze se slane ravnice. Od šezdesetih godina prošlog stoljeća temelj gospodarstva Emirata čini proizvodnja nafte. Danas se smatraju trećim proizvođačem nafte na bliskom istoku, iza Saudijske Arabije i Irana.
  • Abu Dhabi je glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata, drugi grad po veličini u državi i sjedište istoimenog emirata Abu Dhabija. Smješten je na otoku u Perzijskom zaljevu i ima oko 860.000 stanovnika. Brzi razvoj i nagla urbanizacija, zajedno s visokim prosjekom prirasta stanovništva, preobrazili su ovaj grad u kozmopolitsku metropolu. Abu Dhabi je političko središte državnih institucija, industrijske aktivnosti i trgovačko središte Ujedinjenih Arapskih Emirata.
  • Službeni jezik u Emiratima je arapski, no i engleski je u širokoj uporabi, posebno u gradovima poput Abu Dhabija, gdje oko 80% stanovništva čine doseljenici i strani radnici. Za novac se koristi dirham, a kreditne kartice su svuda prihvaćene i mreža bankomata je prilično rasprostranjena.
  • Klima u Abu Dhabiju je pustinjska, suha. Sunčano plavo nebo može se očekivati tijekom cijele godine. U razdoblju od lipnja do rujna uglavnom je vruće i vlažno s prosječnim najvišim temperaturama iznad 35°C. U tom razdoblju mogu se stvoriti pješčane oluje, koje u nekim slučajevima mogu smanjiti vidljivost na svega nekoliko metara. Vrijeme je hladnije od studenog do ožujka. Upravo je termin održavanja VN Abu Dhabija najpogodniji za posjetiti ovaj dio svijeta, iako i tada dnevne temperature dosežu i 30°C.
Max Verstappen, 2021. u Abu Dhabiju, Izvor: Red Bull Content Pool
  • Ujedinjeni Arapski Emirati su islamska država i većina zakona se bazira na šerijatskom zakonu. Sveti dan u Abu Dhabiju i ostatku zemlje je petak. Kulturološki se Abu Dhabi dosta promijenio 2004. godine kada je dotadašnji vladar, Šeik Zayed preminuo i kad ga naslijedio njegov sin. Ukinuta je zabrana prodaje zemlje strancima i malo su oslabile mjere zabrane konzumiranja alkohola. Unatoč značajnom razvoju i napretku, Abu Dhabi je odan svom kulturnom nasljeđu, te promoviranju tradicionalnih vrijednosti i sportova kao što je sokolarstvo i jahanje deva.
  • Ako vam se pruži prilika otići na VN Abu Dhabija, svakako vrijedi planirati nekoliko dana više za boravaka u ovom dijelu svijeta, jer Abu Dhabi i okolica zaista imaju svašta za ponuditi. Posjet Abu Dhabiju ne bi bio potpun ako se ne prošetate duž Corniche ulicom, osam kilometara dugim nizom plaža, butika, kafića, restorana, hotela i svega što čini srž luksuznog života Abu Dhabija.
  • U Abu Dhabiju se nalazi jedna od najvećih džamija na svijetu, Velika džamija Šeika Zayeda, koju možete posjetiti besplatno, a u koju istovremeno može ući oko 40.000 vjernika i posjetitelja.
  • 2017. godine otvoren je Louvre Abu Dhabi, inspiriran istoimenim muzejem u Francuskoj. Ovaj muzej čini spoj istočne i zapadne umjetnosti, i sam po sebi je impresivno arhitektonsko djelo. Mnogo izložaka je zapravo na posudbi od sestrinskog Louvrea u Parizu.
  • Nezaboravno pustinjsko iskustvo nalazi se nadomak Yas Marine i svakako se preporučuje u sumrak nekog od slobodnih dana otići na quad vožnju pješčanim dinama. Osim quadova, na raspolaganju je i mogućnost jahanja deva.
  • Ferrari World je tematski park koji se nalazi na Yas otoku i prvi je Ferrari tematski park na svijetu. U ovom parku nalazi se Formula Rossa, najbrži rollercoaster na svijetu.
Izvor: Scuderia Ferrari Press Office
  • Za ljubitelje automobilizma u Abu Dhabiju se nalazi i Nacionalni muzej automobila koji se apsolutno mora posjetiti. Radi se o javnoj kolekciji preko 200 automobila u vlasništvu Šeika Hamada Bin Hamdan Al Nahyana. Njegova kolekcija prikazivana je i na Top Gearu i nalazi se u Al Gharbiji, 45 kilometara južno od grada. U muzeju se nalazi niz terenskih i velikih teretnih vozila, klasičnih automobila i Šeikova kolekcija Mercedesa u duginim bojama, svaka boja za jedan dan u tjednu.
  • Dubai se nalazi oko dva sata vožnje udaljen od Abu Dhabija i poželjno ga je posjetiti kad se već nalazite u tom dijelu svijeta. U Dubaiju se nalazi najviša zgrada na svijetu, Burj Khalifa, možda i jedna od najprepoznatljivijih građevina Emirata. Neposredno uz Burj Khalifu nalazi se Trgovački centar Emirata, masivni centar u kojem možete kupiti sve što poželite. U Dubaiju se nalaze i neke od najsvjetlijih pješčanih plaža na svijetu.
  • Posjetitelje ovogodišnje utrke zabavljat će na koncertima tijekom trkaćeg vikenda Dave, Swedish House Mafia, Kendrick Lamar i Def Leppard.

U svakom slučaju, putovanje u blistavi svijet Srednjeg istoka je posebno iskustvo i sigurno ćete moći mnogo toga vidjeti. U kombinaciji sa završnom utrkom sezone Formule 1 putovanje će biti još uzbudljivije.

Objava Put oko svijeta Formule 1: Abu Dhabi pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Preuzeto s portala GP1 – https://www.gp1.hr/
Author: Mia Lesic