U sklopu Velike nagrade Belgije na stazi Spa-Francorchamps, u subotu poslijepodne vožena je treća sprint utrka u sezoni Svjetskog prvenstva Formule 1 2023. Opet je bilo kiše, opet je bilo odgađanja starta i opet je prvo mjesto osvojio Max Verstappen u Red Bullu.

Dvostruki prvak svijeta, Max Verstappen, privremeno je izgubio prvo mjesto od sjajnog debitanta Oscara Piastrija u McLarenu, no na kraju su ipak sprint završili kako su i započeli – Max na prvom, a Oscar na drugom mjestu.

Za treće se mjesto vodila žestoka bitka, a osvojio ga je naposljetku Pierre Gasly u Alpineu. Četvrti je ciljem prošao Lewis Hamilton u Mercedesu, no on je zaradio kaznu od pet sekundi zbog sudara sa Sergiom Perezom, tako da su mjesta u Top 5 zauzeli Ferrarijevi Carlos Sainz i Charles Leclerc.

Već po običaju, važan faktor na Velikoj nagradi Belgije su vremenski uvjeti. Kiše je bilo i u petak i ranije u subotu. Desetak minuta prije starta sprint utrke, zakazanog za 17:05, staza je još bila suha, no onda se na najdužu stazu u F1 kalendaru izlio novi jaki pljusak i zakomplicirao situaciju vozačima, timovima i direkciji utrke.

Na prvoj startnoj poziciji start sprinta čekao je Max Verstappen u Red Bullu, koji je u Shootoutu nadmašio McLarenovog rookie vozača Oscara Piastrija za samo 11 tisućinki sekunde. U drugom startnom redu bili su Ferrarijevi vozači, Carlos Sainz i Charles Leclerc.

Nakon što je počeo jaki pljusak, očekivano je još jednom došlo do odgode starta. Ranije tijekom dana zbog kiše je kasnio početak Shootouta, što je onda uzrokovalo i pomicanje starta sprinta sa 16:30 na 17:05, a aktualna nemogućnost održavanja F1 utrkivanja po kišnom vremenu postaje uistinu frustrirajuća za fanove sporta i doista je vrijeme da se pronađe neko rješenje za ovaj problem.

Kiša je prestala oko 17:20 i navijači uz stazu mogli su zatvoriti kišobrane i skloniti kabanice. Start kruga zagrijavanja zakazan je za 17:35, ali sa sigurnosnim automobilom na čelu kolone i obaveznim korištenjem full wet guma. FIA je timovima uputila obavijest da će se voziti četiri kruga iza SC-a, a nakon toga će uslijediti ‘leteći start’. Dužina sprint utrke smanjena je na 11 krugova.

Bilo je 17:50 kad je Safety Car napokon otišao u boks, a utrkivanje je počelo. Barem za polovicu vozača. Naime, za sigurnosnim automobilom odmah je u boks ušlo deset vozača, a među njima Piastri, Sainz, Perez, Gasly i Hamilton iz vodeće skupine. Odmah su prešli na intermedije. Oni koji su u prvi tren ostali na stazi, išli su u boks na kraju prvog kruga, shvativši da nema smisla dalje voziti na gumama s plavnom oznakom.

Kad su svi odradili promjenu guma s kišnih na intermedije, vodeću poziciju držao je Piastri u McLarenu. Verstappen je bio drugi, ispred Gaslyja, Pereza i Hamiltona. Ferrarijevci su loše odradili zaustavljanja, tako da su Sainz i Leclerc pali na šesto i sedmo mjesto.

Verstappen je u trećem krugu počeo pritiskati vodećeg Piastrija, a onda je ponovno u akciju morao sigurnosni automobil. Fernando Alonso parkirao je bolid Aston Martina u zaštitnu ogradu na izlasku iz zavoja Puhon. Španjolac je pokušavao napasti Hülkenberga u Haasu i malo je pretjerao s gasom, izgubio kontrolu nad stražnjim dijelom bolida pa je rođendanski nastup završio na neželjen način.

Logan Sargeant našao se na meti sudaca zbog prevelike brzine u boksu. Kažnjen je s pet sekundi.

Ostalo je šest krugova do kraja kad se Safety Car sklonio sa staze. Verstappen je uspio ostati uz Piastrija kroz Eau Rouge i Raidillon, a onda je na Kemmel pravcu lakoćom preuzeo vodeću poziciju.

Nakon toga uslijedila je borba za četvrto mjesto. Hamilton je napadao Pereza, došlo je do kontakta i određenih oštećenja na bolidima. Hamilton je nastavio voziti standardnom brzinom, dok je Perez upao u puno veće probleme i počeo padati u poretku. Ubrzo su ga prestigli na stazi Hamilton, Sainz, Leclerc i Norris, a onda je Meksikanac izletio sa staze i potonuo u poretku do 16. mjesta. Slijedio je odlazak u boks i odustajanje. Novo razočaranje za Pereza.

Hamiltonova iduća meta bio je Gasly u bolidu Alpinea, a blizu im je bio i Sainz. Verstappen se za to vrijeme odvojio od Piastrija i uživao je u prednosti većoj od tri sekunde. Žestoka bitka vodila se za zadnji bod – privremeno je osmo mjesto držao povratnik u F1 Ricciardo, ali ipak nije ga uspio zadržati. Iz pozadine je dojurio i prošao Russell u Mercedesu.

Suci su odlučili pregledati duel Hamiltona i Pereza te prosudili da je Hamilton izazvao sudar i kaznili ga vremenskom kaznom od pet sekundi.

Promjena u poretku više nije bilo. Verstappen je mirno priveo sprint kraju i osvojio novih osam bodova. Piastri je završio na drugom, a Gasly na trećem mjestu. Hamilton je zbog kaznenih sekundi s četvrtog mjesta spušten na sedmo, a profitirali su Sainz, Leclerc i Norris. Zadnji bod uzeo je Russell, ispred Ocona i Ricciarda.

Objava Verstappen pobjednik sprint utrke na VN Belgije, ispred Piastrija i Gaslyja pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Igor Šestak