Aktualni svjetski prvak Max Verstappen startat će s najbolje startne pozicije na današnjoj sprint utrci na Velikoj Nagradi Belgije. Nizozemac je iza sebe ostavio senzacionalnog Oscara Piastrija, koji je završio drugi sa samo 0.011 sekundi zaostatka.

SQ1

Sprint kvalifikacije počele su čak 35 minuta kasnije od planiranog zbog snažne kiše, a gužva na stazi bila je velika od samog početka SQ1. Prvi mjereni krug postavio je Hamilton s 2:02.3s, ali uvjeti na stazi vrlo su slični onima iz kvalifikacija. Staza je brža iz kruga u krug, tako da se Britanac ubrzo našao već na devetom mjestom sa zaostatkom od 1.9 sekundi u odnosu na Hamiltona.

Četiri minute prije kraja SQ1 jedini vozači bez vremena bili su Alonso, Magnussen i Hulkenberg. Španjolac je ubrzo postavio svoje vrijeme, koje je bilo dovoljno brzo za deseto mjesto. Istovremeno, Hamilton se probio do trećeg mjesta s boljim vremenom, dok su Red Bullovi zauzeli vrh.

Komisija sudaca istražila je manji incident između Hamiltona i Verstappena. Vozač Mercedesa usporio je Maxa u brzom krugu, ali stručnjaci su zaključili kako se ne radi o ozbiljnijem prekršaju.

Uoči zadnje runde brzih krugova u zoni ispadanja bili su Norris, Stroll, Sargeant, Magnussen i Hulkenberg, koji još uvijek nisu postavili mjereni krug. Bez svoje šanse ostao je Hulkenberg, koji je završio out-lap nakon isteka vremena, što znači da nije uspio započeti mjereni krug.

Albon se ‘izvukao’ sjajnim krugom za drugo mjesto, a time je Alonsa bacio u zonu ispadanja. Španjolac je uzvratio drugim vremenom, izguravši Albona na treće. Norris je napredovao svega do 12. pozicije, a Stroll do 13. mjesta. Gasly je obojicu gurnuo gurnuo za poziciju, a najviše je u svemu tome izgubio Yuki Tsunoda. Japanac je ispao kao 16., a ‘za dlaku’ se provukao George Russell, koji je SQ1 završio na 15. mjestu.

Ispali u SQ1: Tsunoda, Bottas, Magnussen, Zhou, Hulkenberg

SQ2

Uvjeti na stazi naglo su se poboljšavali tijekom sprint kvalifikacija. Na početku SQ2 na stazi se već vidjela jasna, suha linija na stazi. Pojavilo se sunce i staza je iz kruga u krug nudila sve više gripa, iako je još uvijek bilo mokrih dijelova na najdužoj stazi u F1 kalendaru.

Prvi je krug u drugoj rundi sprint kvalifikacija postavio Daniel Ricciardo s 1.57.8s. U garaži su ostali jedino Fernando Alonso i Alexander Albon, kao i Lance Stroll, kojem mehaničari nisu uspjeli skinuti desni kotač s bolida. Logan Sargeant je za to vrijeme imao nesreću na stazi. Na početku trećeg sektora uzeo je široku liniju i prešao na mokri dio staze. Zatim je izgubio kontrolu nad Williamsom i izvrtio se, ali nastavlja s kvalifikacijama.

Ubrzo su svi vozači izašli na stazu. Stroll je riskirao i izašao na medium gumama, a Alonso i Albon odabrali su intermediate gume. Stroll je brzo požalio što je jedini odabrao medium. Ekipi Aston Martina javio je tijekom kruga zagrijavanja da su prerano povukli taj potez, a u prvom sektoru bio je osam desetinki sporiji od najbržeg Verstappena.

Vozio je korektan krug, ali nešto mokriji drugi sektor pokazao se prevelikim zalogajem za Kanađanina. Totalno je izgubio kontrolu nad bolidom nakon prolaska kroz Rivage, produžio je ravno kroz idući zavoj i uništio prednje krilo Aston Martina.

S obzirom da je do kraja sesije bilo samo 29 sekundi, druga runda sprint kvalifikacija nije nastavljena. To je bila razočaravajuća vijest za Alonsa i Albona, koji uopće nisu stigli postaviti vrijeme. Uz njih dvojicu, kao i Strolla, ispali su Sargeant i Ricciardo.

Ispali u SQ2: Ricciardo, Albon, Sargeant, Alonso, Stroll

SQ3

U trećoj rundi sprint kvalifikacija nije bilo jakog sunca kao u drugoj rundi, ali na stazi je sad bila vidljiva suha linija koja je nudila dovoljno gripa kako bi vozači na bolide stavili soft gume. Prvi mjereni krug postavio je Charles Leclerc s vremenom od 1:52.525. Nema sumnji, vremena će iz kruga u krug biti brža.

To je prvi pokazao Lando Norris s 0.9 sekundi bržim krugom, ali s trona ga je ubrzo skinuo sunardonjak Lewis Hamilton s najbržim prvim i trećim sektorom. Svoj krug ubrzo je odvozio i Verstappen, ali sedmerostruki svjetski prvak bio je 0.088s brži.

Krajem kvalifikacija vidjeli smo različite strategije. Russell, Perez, Gasly i Ocon odlučili su odvoziti uzastopne brze krugove, dok su ostali sačuvali gume i uštedjeli energiju za završni brzi krug nakon isteka vremena. Prvi je kroz cilj od prve spomenute četvorke prošao Ocon, postavio je četvrto vrijeme kvalifikacija. Perez je, međutim, bio klasa za sebe. Postavio je uvjerljivo najbrže vrijeme kvalifikacija s osam desetinki prednosti.

Staza je postala još brža, a svi su vozači bili u brzom krugu nakon isteka vremena. Gasly je predvodio kolonu vozača i imao najbrži drugi sektor. Kroz cilj je prošao sa šest desetinki prednosti u odnosu na Pereza, ali iza njega se vozilo još brže. Svoja vremena poboljšali su Sainz i Leclerc, kao i Piastri. U senzacionalnom kraju kvalifikacija Verstappen je osigurao prvo mjesto sa samo 0.011 sekundi prednosti u odnosu na Piastrija, a blizu je bio i Carlos Sainz (0.025s).

Objava Verstappen za tisućinku osvojio prvu startnu poziciju za sprint utrku, Piastri oduševio! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić