Dom utrkivanja u Velikoj Britaniji, staza Silverstone, bila je domaćin prve utrke Svjetskog prvenstva daleke 1950. godine i do danas je ugostila više od 50 utrka za Veliku nagradu Velike Britanije. Staza izgrađena na pisti iz Drugog svjetskog rata bila je domaćin utrka Formule 1 i prije organiziranja Svjetskog prvenstva. 1950. godine odabrana je za stazu na kojoj će se održati inauguracija Svjetskog prvenstva i uz Monako, Spa i Monzu jedna je od četiri staze koje imamo u ovogodišnjem kalendaru, a koje su bile dio i prve sezone Svjetskog prvenstva Formule 1. Kao i druge „stare“ staze i Silverstone je pretrpio značajne promjene kroz godine, uglavnom kako bi se smanjile brzine i poboljšali sigurnosni uvjeti.

Osim Silverstonea, utrka za VN Velike Britanije održavala se stazama Aintree i Brands Hatch, te na stazi Brooklands prije osnivanja Svjetskog prvenstva. Krajem prošlog stoljeća Silverstone je bio blizu gubljenja prava za organiziranje utrke u korist staze Donnington Park, no vlasnici Silverstonea su ipak uspjeli potpisati višegodišnji ugovor koji im je osigurao mjesto u kalendaru. Od 1987. godine Formula 1 se redovno vraća na Silverstone, a 2020. godine, kako bi se što bolje popunio okrnjeni kalendar na Silverstoneu su održane dvije utrke. Jedna standardna za VN Velike Britanije i druga u čast 70. godišnjice Svjetskog prvenstva Formule 1.

Oba izdanja iz 2020. godine održana su pred praznim gledalištem, da bi se publika na tribine vratila godinu dana kasnije. VN Velike Britanije je 2021. godine održana pred punim tribinama, iako su tad još uvijek mnogi organizatori ograničavali prisustvo publike. Na dan utrke na Silverstone se slilo oko 140.000 obožavatelja utrkivanja. Po prvi put smo tog vikenda imali priliku pratiti sprint format trkaćeg vikenda. Godinu dana kasnije trkaći vikend je pohodilo preko 400.000 gledatelja, čime je ovo izdanje VN Velike Britanije postala najposjećenija utrka u Velikoj Britaniji.

Staza Silverstone dužine 5,891 kilometar treća je najduža staza u kalendaru Formule 1. Od nje su duže staze Spa u Belgiji i Baku gradska staza u Azerbajdžanu. Uz Italiju, Velika Britanija je jedina zemlja u kojoj je organizirana utrka svake godine od prve sezone Svjetskog prvenstva 1950. godine. Najviše pobjeda u Velikoj Britaniji ima miljenik domaće publike Lewis Hamilton. Hamilton ima osam pobjeda na ovoj stazi, a prate ga Jim Clark i Alain Prost s po pet pobjeda. Od aktualnih vozača na ovoj stazi je više od jednom pobjeđivao još Fernando Alonso, 2006. i 2011. godine. Od konstruktora je daleko najuspješniji Ferrari s 18 pobjeda. Posljednju pobjedu za Ferrari u Velikoj Britaniji ostvario je prošle godine Carlos Sainz mlađi, kome je to bila prva pobjeda u karijeri.

Pobjedničko postolje 1963. i 1965. godine popunili su u potpunosti domaći vozači i to ista trojica. Jim Clark je pobijedio oba puta, a društvo su mu pravili John Surtees i Graham Hill. Najbolji napredak tijekom utrke ostvario je 1954. godine Onofre Marimon, stigavši do trećeg mjesta nakon što je startao s 28. pozicije. Tad je grid sačinjavalo 30 vozača. Još nikad prva trojica iz kvalifikacija nisu na istim pozicijama završili utrku.

Tijekom svoje bogate povijesti niz nezaboravnih trenutaka donijela nam je utrka za Veliku nagradu Velike Britanije. Danas ćemo se prisjetiti epskog duela iz prošlog stoljeća, kad je Formula 1 bila drugačija, a staza Silverstone starija i brža no što je danas. Utrku za Veliku nagradu Velike Britanije 1969. godine obilježila je borba dva buduća svjetska prvaka – Britanca Jackieja Stewarta i Austrijanca Jochena Rindta. Iz kruga u krug borili su se za vodeću poziciju konstantno prestižući jedan drugog. Bio je do užaren dvoboj tijekom kojeg dva izuzetno brza vozača mijenjala mjesta bez da je ijednom došlo do kontakta između njihovih bolida.

Za Rindta je vikend započeo mrvicu uspješnije nego za njegovog rivala. Rindt se u svom Lotus Ford bolidu kvalificirao na najbolju startnu poziciju za utrku, ispred Jackieja Stewarta, vozača momčadi Matra Ford. Stewart je odmah po gašenju crvenih svjetala napao na vodeću poziciju i prva dvojica su se vrlo brzo odvojila od ostatka poretka s početkom utrke predvođenim McLarenom Dennyja Hulmea.

Borba je trajala tijekom cijele utrke. Stewart i Rindt su puhali jedan drugome za vrat, pretičući jedan drugog kako je utrka odmicala. Unatoč tijesnoj borbi koja se odvijala između vodećeg dvojca, povećavali su prednost u odnosu na ostale vozače na stazi. Bila je to borba izdržljivosti. U konačnici, pobijedit će onaj s izdržljivijim bolidom. Pred kraj utrke, krajnje ploče stražnjeg krila Rindtovog bolida su olabavile, pa je Jackie svom rivalu signalizirao kako ima problem s bolidom.

Rindt se morao zaustaviti u boks radi brze popravke bolida, te se ne stazu vratio na treće mjesto. Prije nego je uspio povratiti snagu i ponovo napasti Stewarta, njegov Lotus je ostao bez goriva i natjerao ga na još jednu posjetu boksu. Jackie je imao čist put prema pobjedi koju je odnio s krugom prednosti u odnosu na ostatak poretka, a Rindt je zbog problema s bolidom utrku završio tek na četvrtom mjestu. Podij su popunili Jacky Ickx i Bruce McLaren. Hulme, koji je vodio ostatak poretka nakon početka utrke, odustao je u 27. krugu, a preostale bodove podijelili su Jochen Rindt, Piers Courage i Vic Elford. Bilo je to vrijeme kad se za pobjedu osvajalo devet bodova, a ukupno šest vozača je osvajalo bodove.

Velika Britanija svijetu je dala 164 vozača Formule 1. Njih trojica se natječu ove sezone, Lando Noris u bolidu momčadi McLaren, i Mercedesov dvojac Lewis Hamilton i George Russell. Deset Britanaca osvajalo je naslove svjetskih prvaka, a od njih najuspješniji je Lewis Hamilton, koji prvo mjesto na vječnoj listi dijeli s Michaelom Schumacherom. Obojica na svom kontu imaju po sedam naslova svjetskog prvaka. Hamilton je ujedno i vozač s najviše pobjeda, najviše najboljih startnih pozicija i najviše osvojenih bodova. Deset Britanaca osvojilo je ukupno 20 naslova. Prvi od njih je Mike Hawthorn, koji je 1958. godine postao četvrti prvak Formule 1. Višestruki šampioni iz Velike Britanije su Hamilton (sedam naslova), Jackie Stewart (tri naslova), te Graham Hill i Jim Clark (po dva naslova). Po jednu titulu za Veliku Britaniju osvojili su Mike Hawthorne, John Surtees, James Hunt, Nigel Mansell, Damon Hill i Jenson Button. Danas na gridu imamo tri momčadi koje se natječu pod britanskom zastavom, a to su Aston Martin, McLaren i Williams. Momčadi koje su kao britanski konstruktori osvajale naslove su McLaren, Williams, Brabham, Brawn GP, British Racing Motors, Cooper Car Company, Lotus i Tyrell.

„Voziti pred domaćom publikom donosi i nekoliko desetinki prednosti po krugu.“, izjavio je Nigel Mansell o utrkivanju doma. Iako ne postoje dokazi o istom, Mansell je doista bio izvrstan na utrkama u svojoj zemlji, šest puta tijekom svoje karijere postavio je najbrži krug na stazi Silverstone.

Objava Formula 1 u Velikoj Britaniji: Kolijevka utrkivanja pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Preuzeto s portala GP1 – https://www.gp1.hr/
Author: Mia Lesic