Odličnu vožnju prikazao je Lando Norris u bolidu McLarena na kvalifikacijama za Veliku nagradu Nizozemske na stazi Zandvoort. U završnoj rundi kvalifikacija bio je čak tri i pol desetinke brži od Maxa Verstappena i osvojio svoj četvrti pole position u svojoj karijeri. Time je prekinuo Verstappenov niz koji je imao tri uzastopna pole positiona na svom domaćem terenu.

Tijek kvalifikacija:

Pripreme za kvalifikacije na Velikoj nagradi Nizozemske nisu prošle glatko. Vremenski uvjeti dosta su remetili raspored vožnje na slobodnim treninzima, a onda je još na posljednjem treningu Logan Sargeant imao tešku nesreću. Razbio je Williamsov bolid i uneredio zaštitnu ogradu, što je uzrokovalo crvenu zastavu i dugački prekid.

Tako se na trećem treningu vozilo vrlo malo. Prvi je u petak počeo u kišnim uvjetima pa se više pola sata nije događalo gotovo ništa, tako da su vozači konkretniju vožnju imali jedino u završnici prvog te na drugom slobodnom treningu. Najbrži krug tog najrelevantnijeg, drugog treninga, imao je George Russell u Mercedesu.

Vremenski uvjeti pred početak kvalifikacija na stazi Zandvoort bili su dobri. Sunce je nakon trećeg treninga obasjalo i osušilo pistu, a jedini ozbiljniji problem za vozače predstavljao je vjetar. Temperatura zraka bila je 24 stupnja Celzija, temperatura staze 31 stupanj, a šansa za nove padaline tijekom kvalifikacija procijenjena je na 40 posto.

Q1 – Eliminirani vozači: Ricciardo, Ocon, Bottas, Zhou i Sargeant.

U ranije spomenutoj nesreći, bolid Logana Sargeanta pretrpio je velika oštećenja. Iako su mehaničari Williamsa dali svoj maksimum, bolid nije bio spreman na vrijeme za nastup američkog vozača u kvalifikacijama. Bila je to jedna briga manje za one koji obično strahuju od ispadanja u prvoj rundi.

Tijekom prvih osam minuta prve kvalifikacijske runde, mjerene krugove odradili su svi osim Sargeanta i Verstappena. Hamilton je imao prvo vrijeme (1:11,375), ispred Norrisa i Piastrija, a u prvih pet iznenađujuće su bili Stroll i Albon. Kad je odradio svoj prvi mjereni krug, Verstappen se ubacio na treću poziciju.

Hamilton i Perez imali su situaciju u kojoj se vozač Red Bulla žalio da mu je Mercedes zasmetao u brzom krugu. Zabilježeno je i suci će naknadno odlučivati o eventualnoj kazni.

U samoj završnici prve kvalifikacijske runde Perez je uspio odraditi dobar krug i skočio je na vrh poretka s rezultatom 1:11,006. Drugo vrijeme imao je Russell, na trećem i četvrtom mjestu bili su vozači Ferrarija, a onaj raniji krug Hamiltona bio je dovoljan za peto mjesto.

Na onim neželjenim pozicijama našli su se Ricciardo s RB-om, Ocon s Alpineom, a iz kvalifikacija su ispala i oba vozača Saubera. Bottas je bio donekle konkurentan u usporedbi s onima ispred sebe, dok je Zhou imao ogroman zaostatak za momčadskim kolegom i čeka ga start iz zadnjeg reda.

Q2 – Eliminirani vozači: Sainz, Hamilton, Tsunoda, Hülkenberg i Magnussen

Vozači Ferrarija bili su prvi na stazi u drugoj rundi, dosta prije svih ostalih. Leclerc je išao 1:11,665 i bio je skoro dvije desetinke brži od Sainza, koji je imao jedno veće proklizavanje u svom krugu.

Piastri je bio prvi koji se krug odvozio za manje od 71 sekundu (1:10,505), ali bio je na prvom mjestu dok krug nije završio njegov momčadski kolega. Norris je bio brži od Australca za malenih devet tisućinki sekunde. Iza dva McLarena poredali su se Russell, Verstappen i Hamilton. Prvu četvoricu više nismo vidjeli na stazi u Q2.

Svi ostali ušli su u žestoki obračun za nastavak kvalifikacija i ovaj put bilo je iznenađujućih žrtava. Sainz je imao tek 11., a Hamilton 12. vrijeme. Uz njih dvojicu, svoj subotnji nastup na stazi Zandvoort završili su Tsunoda u RB-u te Haasovi vozači, Hülkenberg i Magnussen.

Alonso je prošao u Q3 s desetog mjesta. Bio je 69 tisućinki brži od sunarodnjaka u Ferrariju. Ugodna iznenađenja bili su Albon i Gasly, koji su suprotno očekivanjima ušli u završnu rundu. Norrisov najbrži krug nitko nije uspio ugroziti.

Q3 – Pole position za Landa Norrisa, Verstappen drugi

Dakle, u završnoj rundi kvalifikacija oba su bolida imali McLaren, Red Bull i Aston Martin. Ferrarijev predstavnik bio je Leclerc, Mercedesov Russel, Williamsov Albon, a Alpineov Gasly. Nad stazu su se opet navukli oblaci, no kiše nije bilo.

Verstappen je osvajao pole position na domaćoj utrci sva tri puta, otkad se Zandvoort vratio u F1 kalendar, ali prema ranije viđenom ovdje nije bio favorit za prvo mjesto. Potvrdilo se to u prvim brzim krugovima u Q3. Norris je bio najbrži (1:10,074), Piastri drugi (+0,119), a Verstappen treći (+0,148). Četvrto vrijeme imao je Russell (+0,436), a peto Leclerc (+0,684).

Vozači Aston Martina svoje su krugove odradili sredinom treće kvalifikacijske runde. Alonso je bio uspješniji i smjestio se na petu poziciju, između Russella i Leclerca, dok je Stroll postavio sedmo vrijeme. Gasly je imao osmi rezultat, a Perez i Albon svoje su jedine mjerene krugove vozili tek na kraju Q3. Preostao je još završni obračun za pole position.

Verstappen je popravio rezultat i skočio na prvo mjesto, ali samo privremeno. Norris je bio značajno brži i vratio se na vrh poretka s tri i pol desetinke bržim krugom od Maxovog. Piastrija je slabiji drugi sektor koštao prvog startnog reda, ostao je treći. Russell se ugurao ispred Pereza u drugi startni red, a Leclerc će startati šesti. Slijedili su Alonso, Albon, Stroll i Gasly.

Lando Norris i njegov McLaren mogli su proslaviti četvrti pole position u karijeri britanskog vozača.

Objava Norris uzeo pole position u Nizozemskoj i prekinuo Verstappenov niz pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Igor Šestak