Pobjedom Maxa Verstappena na Velikoj nagradi Abu Dhabija završila je 74. sezona Formule 1. Nizozemac je već davno postavljeni rekord za najviše pobjeda u sezoni zaključio na 19 slavlja, a društvo na pobjedničkom postolju pravili su mu Charles Leclerc i George Russell.

Dragi čitatelji, hvala što ste kroz 22 utrke pratili i čitali serijal ocjena vozača. Čitali smo vaše pohvale, ali i kritike. S prikupljenim znanjem i komentarima uvjereni smo kako ćemo iduće godine s još boljim sistemom ocjenjivati vozače oktanskog cirkusa.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenda.

Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu. ‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe. Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za izuzetne vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Tako izuzetne vožnje rijetko vidimo, stoga neće često biti ni ocjene 10. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.

Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

• Logan Sargeant (5) – Ne baš uspješnu rookie sezonu zaključio je 16. mjestom u utrci nakon što nije uspio postaviti vrijeme u kvalifikacija. Sargeant je u sezoni izgubio 22-0 u kvalifikacijama od Albona, ali ako ga Williams zadrži, mogu se ohrabriti činjenicom da sve bolje prati Albona kroz utrke.
  • Alexander Albon (5,5) – U Abu Dhabiju je imao prosječan vikend. Možda je mogao bolje od 14. mjesta u kvalifikacijama, a u utrci nije bio u velikoj borbi za bodove. Williams je na kraju završio sedmi u prvenstvu konstruktora, a za to mora zahvaliti Albonu.
  • Daniel Ricciardo (5) – Nakon slabih kvalifikacija u kojim je završio tek 15. (devet mjesta iza Tsunode), Ricciardo je pokazao puno bolje izdanje u utrci, unatoč problemu s kočnicama od samog starta. Ipak, sezonu je završio praznih ruku na 11. mjestu.
  • Yuki Tsunoda (4) – Samo zbog sjajnog vikenda Yukija Tsunode je AlphaTauri ostavio dojam kako je mogao prestići Williams na sedmom mjestu poretka konstruktora. Japanski vozač je vodio svoje prve krugove u F1, a nagrada mu je došla u vidu osmog mjesta i dobrog kraja sezone. Ovakvim vikendima Tsunoda će se profilirati kao glavna Red Bullova uzdanica pored Verstappena.
  • Nico Hülkenberg (5) – Kao što je to često bio slučaj ove sezone, Hulkenberg je izborio Q3 i kvalificirao se na vrlo dobro osmo mjesto, samo da bi nakon slabijeg starta izgubio pozicije i potonuo u poretku.
  • Kevin Magnussen (4) – Magnussen je i u Abu Dhabiju bio značajno sporiji od Hulkenberga. Često smo u ovoj sezoni gledali taj scenarij, iako je danski vozač lani bio dosta uspješniji od Micka Schumachera. Njegovi nastupi iduće sezone mogli bi biti pod povećalom, premda je i budućnost Haasa pod maglom.
  • Fernando Alonso (6) – Iako se tijekom utrke u Abu Dhabiju Alonso žalio kako vozi uvjerljivo najsporiji bolid na ravnicama, Španjolac je imao respektabilni vikend za kraj sezone. Bio je osjetno brži od Strolla cijeli vikend, a u utrci je bio konkurentan protiv bržih vozača na stazi gdje su DRS vlakovi bili učestali prizor.
  • Lance Stroll (5) – Priznao je kako u kvalifikacijama nije odvozio najbolje, a u utrci je prestigao one koje je, ako uzmemo u obzir kvalitetu bolida, trebao. Sezonu je završio 136 bodova iza momčadskog kolege.
  • Valtteri Bottas (5) – Nakon nešto bolje forme Alfe Romeo na kraju sezone, Bottas i Zhou ipak u Abu Dhabiju nisu u rukama imali konkurentan bolid. Prilično bijedan kraj suradnje Alfe Romeo i Saubera.
  • Zhou Guanyu (5) – Može se tješiti s podatkom kako je utrku u Abu Dhabiju završio ispred momčadskog kolege, ali Zhou je kao i Bottas bio daleko od bodova na posljednjoj utrci sezone.
// Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202211202889 // Usage for editorial use only //
  • Oscar Piastri (6) – Nedostajalo mu je samo tri boda za čak 100 bodova u rookie sezoni. Ipak, Australac može biti ponosan na debitantsku godinu u F1, u kojoj je osvojio i postolje. U Abu Dhabiju se kvalificirao treći, ali u utrci nije mogao pratiti tempo onih najbržih, kao ni momčadskog kolegu.
  • Lando Norris (6,5) – Nije odvozio tako dobar krug u kvalifikacijama kao Piastri, ali Norris je u utrci demonstrirao klasu i zaključio svoju najuspješniju sezonu u Formuli 1 s još jednim top 5 rezultatom.
  • Esteban Ocon (5) – Završio je utrku tamo gdje je i krenuo, na 12. mjestu. Iako je izgubio u kvalifikacijama, Ocon je u zadnjoj utrci sezone pobijedio Gaslyja, ali i imao 10 sekundi zaostatka u odnosu na Ricciarda u AlphaTauriju…
  • Pierre Gasly (5) – Bio je prilično anoniman u Abu Dhabiju, baš kao i njegov momčadski kolega. Gasly će biti zadovoljan što je sezonu završio ispred Ocona u prvenstvu vozača.
  • George Russell (7,5) – Jedna od njegovih najboljih vožnji ove sezone. Nakon što je Hamilton obavio veći dio posla u prvenstvu konstruktora ove sezone, Russell se ukazao kada je Mercedesu bilo najvažnije. Trećim mjestom je donio “srebrnim strijelama” drugo mjestu u poretku, a u Abu Dhabiju je bio vrlo dobar tijekom cijelog vikenda.
  • Lewis Hamilton (4) – Sedmerostruki svjetski prvak bio je u prilično lošem izdanju u Abu Dhabiju. Dapače, svojom je vožnjom skoro koštao Mercedes drugog mjesta u prvenstvu konstruktora, a nije mu pomogla ni nespretna reakcija na početku utrke, kada je oštetio prednje krilo tijekom utrkivanja s Gaslyjem. Definitivno na kraju sezone nije pokazao razinu koju je održavao tijekom sezone.
  • Carlos Sainz (4) – Čitavi vikend u Abu Dhabiju nije bio u formi. Ispao je u prvoj kvalifikacijskoj rundi, a u utrci mu nije pomogla riskantna strategija Ferrarija koja je ovisila o izlasku sigurnosnog automobila. Manjak njegovog doprinosa u zadnjoj utrci na kraju je koštao Ferrari drugog mjesta u prvenstvu konstruktora.
  • Charles Leclerc (8) – Završio je sezonu sjajnom izvedbom u Abu Dhabiju, a Monegažanin je krajem sezone demonstrirao vrlo solidnu brzinu, a praktički je bio i stalni gost prvog startnog reda u tom periodu. Na početku utrke je optimistično zaprijetio Verstappenu, ali se morao pomiriti drugim mjestom. Bio je spreman sve učiniti da Ferrariju donese drugo mjesto u poretku konstruktora.
  • Sergio Perez (5) – Možda je imao solidan tempo u utrci, ali Perez je bio u tipičnom ovosezonskom izdanju i u Abu Dhabiju. Kiksao je u kvalifikacijama, gdje mu je obrisan krug u Q3, pa se kvalificirao tek na deveto mjesto. Nakon dobrog oporavka, ostao je bez postolja zbog neopreznog poteza nad Norrisom zbog kojeg je dobio pet sekundi kazne. Iako se može raspravljati o tome je li ta kazna bila poštena, malo tko se neće složiti kako je Perez kriv što je uopće došlo do dodira.
  • Max Verstappen (9) – U jednu ruku mogu napisat kako mi je drago što je sezona gotova, jer je trostrukog svjetskog prvaka počelo vrlo teško ocjenjivat. Max je u Abu Dhabiju kao i u skoro svakoj utrci ove sezone, bio u kategoriji za sebe. Brzo je Leclercu dao do znanja da nema šanse za prvo mjesto, a zatim je kontrolirao utrku do kraja, pa je tako sezonu povijesnu sezonu zaključio s 19 pobjeda.

Objava Ocjene s VN Abu Dhabija: Hamilton podbacio, Russell se ukazao u ključnom trenutku pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić