Max Verstappen uzeo je šestu uzastopnu pobjedu i ukupno osmu ove sezone na VN Velike Britanije, koja se održala na stazi Silverstone.

Drugi je nakon nevjerojatnog vikenda završio Lando Norris, koji je iskoristio nadogradnje McLarena na domaćoj utrci. Postolje je upotpunio Lewis Hamilton, koji je tako 14. put u karijeri kročio na pobjedničko postolje na Silverstoneu.

Prije nego što počnemo s ocjenama i kratkim komentarom svakog vozača, još ćemo jednom podsjetiti na kriterij za ocjenjivanje. Zlobno je kažnjavati vozače zbog mehaničkih kvarova i vanjskih faktora, tako da su ocjene isključivo usredotočen na performanse vozača tijekom GP vikenda.

Najbitniji je, naravno, konačan plasman u utrci. On najviše određuje ocjenu, ali u obzir se uzimaju i kvalifikacije, kao i slobodni treninzi – koji bi ipak samo u rijetkim slučajevima trebali raditi razliku na ocjenu. ‘Default’ ocjena je pet, dakle svaka je veća ocjena prikladna za nastup iznad prosjeka. Sukladno tome, ocjene manje od pet su za slabije nastupe.

Važno je dodati i da se najviša ocjena (10) i najniža (1) ne koriste često. Desetka je rezervirana za rijetke vožnje, one koje se pamte i godinama nakon utrke. Isto vrijedi i za ‘jedinicu’, pri ocjenjivanju više se držimo sredine, nego odlaska u ekstreme.

Za kraj ćemo još istaknuti da se u obzir uzima i mašinerija, odnosno, u nastup vozača uzimamo kontekst brzine njegovog bolida i očekivanja momčadi. Zato istu ocjenu može dobiti pobjednik utrke i netko tko je u najgorem bolidu na gridu osvojio mršavi bod.

Logan Sargeant, Williams FW45; izvor: Williams Media Center
  • Logan Sargeant (6) – S 11. mjestom ostvario je najbolji plasman karijere i solidno odvozio u uvijek nemilosrdnoj sredini poretka. Amerikanac je došao na korak do bodova i nadamo se da će nastaviti razvoj u pozitivnom smjeru.
  • Alexander Albon (9) – Utrku je završio na osmom mjestom ispred oba Ferrarija i na repu Fernanda Alonsa. Sjajan vikend za Albona, koji je ove sezone osvojio sve bodove Williamsa. Brzinu je pokazivao i na slobodnim treninzima.
  • Nyck de Vries (5) – Sve se više špekulira kako će biti zamijenjen tijekom ljetne stanke. Nizozemac se na Silverstoneu nije istaknuo u negativnom, ali nije ni u pozitivnom smislu. Ako išta, bio je vrlo blizu Tsunode na kraju utrke.
  • Yuki Tsunoda (5) – AlphaTauri je trenutno posljednji konstruktor u prvenstvu, a Silverstone je novi tmurni vikend u nizu za tu ekipu. Tsunoda, koji je ove sezone ekipi donio barem malo kompetitivnosti, nije imao bolid s kojim je mogao konkurirati na Silverstoneu.
  • Nico Hülkenberg (5,5) – Nadao se borbi za bodove nakon 11. mjesta u kvalifikacijama, ali oštetilo mu se prednje krilo u dodiru sa Sergijom Perezom i nakon toga je imao tešku utrku.
  • Kevin Magnussen (5) – Magnussen je na Silverstoneu nastavio s ovosezonskim trendom, a to je prilična anonimnost tijekom GP vikenda. Haas nije konkurirao za bodove, a sigurno se brinu zbog novog kvara na Ferrarijevom motoru zbog kojeg je Magnussen odustao iz utrke.
  • Fernando Alonso (6,5) – Silverstone nije igrao
  • Lance Stroll (3) – Ispao u Q2 i time si oslabio šanse za osvajanje bodova na Silverstoneu nakon solidnog vikenda u Austriji. Ipak, učinio je grešku tijekom utrkivanja s Gaslyjem, kojeg je izbacio iz utrke i zasluženo dobio kaznu od pet sekundi i dva kaznena boda na njegovoj superlicenci.
  • Valtteri Bottas (6) – Diskvalificiran iz kvalifikacija zato što suci nisu mogli uzeti potrebni uzorak goriva iz njegovog bolida. Sa samog začelja je ipak završio utrku kao 12. u Alfi, koja rijetko ove sezone izgleda konkurentno za osvajanje bodova.
  • Zhou Guanyu (5,5) – Vozio je relativno dobru utrku, ali morao je otići drugi put u boks zato što mu je komadić plastike zapeo u kočnicama. Loša sreća za vozača Alfe Romeo.
Oscar Piastri, McLaren MCL60; izvor: McLaren Media Center
  • Oscar Piastri (9) – Dobio je nadogradnje koje su Norrisu stigle prošlu utrku u Austriji i smjesta je pokazao da može pratiti iskusnijeg kolegu s kvalitetnijim bolidom. Piastriju je postolje izmaklo iz ruke izlaskom sigurnosnog automobila na stazi, ali četvrtim mjestom još jednom je pokazao raskošan talent.
  • Lando Norris (9,5) – McLaren u prve dvije utrke nije osvojio bod, a na Silverstoneu je bio vrlo blizu pole positiona i u utrci bio najbrži pratitelj Verstappenu. Kakav vikend za Norrisa, koji je dobio najbolju ocjenu ove sezone.
  • Pierre Gasly (6) – Solidan vikend za Gaslyja, koji je odustao šest krugova prije kraja krivicom Lancea Strolla. Gasly se borio za bodove do tog sudara i imao dobar tempo iza Hamiltona i Alonsa.
  • Esteban Ocon (4) – Težak vikend za Alpine. McLaren je nastavio dobar momentum iz Austrije i bio daleko superiorniji od francuskog konstruktora, a Oconov vikend završio je zbog kvara na hidraulici u 10. krugu. U svakom slučaju, Oconova utrka nije izgledala obećavajuće.
  • George Russell (7,5) – Pratio momčadskog kolegu dobrim tempom na Silverstoneu, gdje je Mercedes osvojio vrlo dobrih 25 bodova i time učvrstili status drugog konstruktora ove sezone, a Russell može biti zadovoljan još jednom top 5 rezultatom.
  • Lewis Hamilton (8) – Osvojio postolje u vikendu tijekom kojeg Mercedes nije bio u najboljoj formi. Jasno, izlazak sigurnosnog automobila na stazu dovela ga je u borbu za postolje, ali iskusni Hamilton tada je ispravno odigrao sve svoje karte.
  • Carlos Sainz (5) – Teško je mogao više sa strategijom kakvu je imao. Otišao u boks na hard gume prije izlaska sigurnosnog automobila na stazu, a za razliku od momčadskog kolege, nije otišao tijekom SC-a po nove gume. Sainz, koji je bio peti, tako je izgubio pozicije od Alonsa i Hamiltona, a zatim i od Pereza, Albona i Leclerca za konačno deseto mjesto i mršavi bod.
  • Charles Leclerc (5) – Razočaravajuć vikend za Ferrari i Leclerca, koji je u Austriji završio drugi. Ekipa iz Maranella nije imala dobru strategiju u utrci, a Leclerc je nakon četvrtog mjesta u kvalifikacija osvojio samo dva boda s devetom pozicijom.
Sergio Perez, Oracle Red Bull Racing RB19; izvor Red Bull Content Pool
  • Sergio Perez (3) – Petu utrku u nizu nije uspio izboriti Q3, što je doista zabrinjavajuć podatak za Red Bull. Utrku je završio šesti, uz pomoć Safety cara, a bio je i nespretan tijekom utrkivanja s Nicom Hülkenbergu, kojem se oštetilo prednje krilo u borbi.
  • Max Verstappen (9) – Nastavio je pobjednički niz i osvojio sedmu utrku ove sezone. Došao je u poziciju da mu za potvrdu naslova prvaka nije potrebna pobjeda do kraja sezone. S druge strane, ističe se i Maxova neopreznost tijekom izlaska iz garaže, kada je oštetio prednje krilo bolida.

Objava Ocjene s VN Velike Britanije: Norrisu ocjena sezone, a Piastri je najavio velike stvari! pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Luka Tunjić