Lando Norris odradio je fantastičan krug u završnoj rundi kvalifikacija za Veliku nagradu Španjolske. Vozač McLarena izborio je svoj drugi pole position u karijeri, nadmašivši Maxa Verstappena u Red Bullu te Mercedesov duo, koji će u utrku krenuti iz drugog startnog reda. Lewis Hamilton bio je malo brži od svog momčadskog kolege pa će startati treći, a George Russell četvrti.

Ferrarijev Carlos Sainz sanjao je pole position na domaćoj utrci, no na koncu je kvalifikacije završio tek na šestom mjestu, iza svog momčadskog kolege Charlesa Leclerca. Ugodno iznenađenje bio je Pierre Gasly, koji se kvalificirao na sedmu poziciju.

TIJEK KVALIFIKACIJA:

Na trećem slobodnom treningu, koji je prethodio kvalifikacijama, imali smo četvoricu vozača unutar samo 74 tisućinke sekunde, tako da je bilo vrlo teško prognozirati tko će osvojiti pole position. Ne treba posebno naglašavati važnost najbolje startne pozicije na stazi Catalunya. Dovoljno je spomenuti podatak da je 24 od 33 Grand Prix utrke osvojio vozač koji je startao s prvog mjesta.

Max Verstappen ušao je u ovu sezonu sa 7/7 u kvalifikacijama, no u Monaku je pole osvojio Charles Leclerc, a na prošloj utrci u KanadiGeorge Russell. Red Bull, McLaren, Ferrari i Mercedes ponovno su trebali biti u igri za taj željeni prvi startni red.

Vremenski uvjeti bili su dobri i stabilni za ove kvalifikacije, uz temperaturu zraka od 24 Celzijeva stupnja i temperaturu staze od 38 stupnjeva. Bilo je oblačno pa nije bilo vruće kao tijekom petka, a u isto vrijeme nije prijetila kiša.

Q1 – eliminirani vozači: Magnussen, Tsunoda, Ricciardo, Albon i Sargeant

Prvi vozač koji je odvozio ozbiljno brzi krug bio je Max Verstappen s vremenom 1:12,257. Jako blizu mu je došao Lando Norris (+0,080), a nadmašiti ga je uspio Charles Leclerc s rezultatom 1:12,257. Carlos Sainz se smjestio na četvrto, a George Russell na peto mjesto. Tu petorku dijelile su samo dvije desetinke sekunde.

Svi ostali bili su u prilično velikom zaostatku, tako da su morali voziti još jedan mjereni krug i potrošiti još jedan set guma. Valja spomenuti i incident između Sargeanta i Strolla. Amerikanac je zasmetao Kanađaninu u njegovom brzom krugu, tako da bi mu kasnije mogla stići “čestitka” od sudaca.

Leclerca je s vrha skinuo njegov budući momčadski kolega, Lewis Hamilton. Britanac je s Mercedesom išao 1:12,143. Iza njega poredak je bio: Leclerc, Verstappen, Norris, Sainz, Russell, Piastri, Perez. Očekivana lica na prvih osam pozicija.

Dakle, većih iznenađenja u Q1 nije bilo. Dalje su prošla oba Saubera, Bottas kao 13. i Zhou kao 14. Kinezu je to prvi ulazak u Q2 ove sezone. Stroll se provukao dalje s 15. mjesta, a svoj nastup u kvalifikacijama okončali su Magnussen u Haasu, oba vozača Visa Cash RB-a i oba vozača Williamsa.

Poredak nakon prve kvalifikacijske runde

Q2 – eliminirani vozači: Alonso, Bottas, Hülkenberg, Stroll i Zhou

Drugu kvalifikacijsku rundu dobrim je krugom otvorio Pierre Gasly, koji je s Alpineom uspio biti brži od Pereza i Hülkenberga. Onda su na vrh došli vozači Ferrarija i McLarena, također s jako dobrim krugovima, ali ipak ne dovoljno dobrim da bi bili ispred Maxa Verstappena. Nizozemac je postavio vrijeme 1:11,653 te nadmašio Norrisa i Sainza za dvije desetinke sekunde.

Kad su svi odradili prve mjerene krugove, u zoni ispadanja bili su Bottas, Alonso, Hamilton, Stroll i Zhou. Bivši prvaci, Fernando i Lewis, morali su sa strepnjom krenuti u svoje druge mjerene krugove.

Hamilton se uspješno izvukao iz nezgodne situacije, bio je samo 139 tisućinki sporiji od Verstappena i to ga je smjestilo na drugo mjesto. Russell je došao na treće, zaostavši za momčadskim kolegom samo dvije stotinke. Zatim su slijedili McLareni i Ferrariji, Perez pa dva Alpinea na devetom i desetom mjestu. Dobre kvalifikacije za francusku momčad.

To je značilo da za Alonsa nije bilo mjesta u Q3. Nedostajalo mu je 19 tisućinki do Ocona. U Q2 svoj su današnji nastup završili i Bottas, Hülkenberg, Stroll te Zhou.

Poredak nakon druge kvalifikacijske runde

Q3 – pole position za Landa Norrisa

Verstappen je u Q3 nastavio gdje je stao u Q2. U svom prvom brzom krugu opet je bio brži od svih. Njegovo vrijeme bilo je 1:11,673 i bio je desetinku brži od Norrisa. Treće i četvrto mjesto popunili su Hamilton i Russell, a peto i šesto Sainz i Leclerc.

Perez je prvi krug vozio na korištenim gumama pa je imao tek deveto vrijeme, iza Gaslyja i Ocona, a Piastriju je krug poništen jer nije poštivao granice staze. Australac je upropastio i drugi krug jer je za kratko izašao van staze na šljunčanu podlogu.

Verstappen je popravio svoje vrijeme na 1:11,403 u drugom mjerenom krugu, no to mu ipak nije bilo dovoljno za pole position. Brži od njega bio je Lando Norris s rezultatom 1:11,383. To je tek drugi pole position u karijeri za Landa, a na njega je čekao tri godine, od VN Rusije 2021.

U drugi red kvalificirali su se vozači Mercedesa, Hamilton ispred Russella za samo dvije tisućinke sekunde, a u treći red vozači Ferrarija, Leclerc ispred Sainza za pet tisućinki. Španjolac neće biti zadovoljan ovim rezultatom. Ugodno je iznenadio Gasly, plasiravši se na sedmu poziciju. Bio je brži od Sergija Pereza, koji nosi i kaznu od tri mjesta s prošle utrke. Zbog toga će po jedno mjesto profitirati Ocon i Piastri, ali i Alonso koji neće startati s 11., već s desetog mjesta.

Start utrke je u nedjelju u 15 sati. Konačni poredak kvalifikacija…

Objava Lando Norris osvojio pole position na VN Španjolske pojavila se prvi puta na GP1.hr | Najbrži hrvatski F1 portal.

Author: Igor Šestak